Siemens promuje elektryczne autostrady w Kalifornii

1 grudnia 2017, 16:10
Fot. Siemens

Siemens oraz “South Coast Air Quality Management District (SCAQMD)” zaprezentowały działanie zero-emisyjnego systemu elektrycznej autostrady (eHighway) na odcinku jednej mili w mieście Carson w amerykańskim stanie Kalifornia. Trzy ciągniki siodłowe z naczepami były zasilane, podobnie jak trolejbusy z napowietrznej linii elektrycznej wybudowanej w technologii Siemensa, na jednym z odcinków autostrady. Ciężarówki mogły pracować także w układzie hybrydowym, poza zelektryfikowaną linią. 

Ciężkie ciężarówki długodystansowe są głównym źródłem smogu w południowej Kalifornii. Opracowanie zeroemisyjnego systemu do transportu towarów w portach pozwoli na redukcję smogu, toksycznych i cieplarnianych gazów w okolicach portów. 

Zobacz także: W Niemczech powstanie elektroniczna autostrada dla ciężarówek

Amerykanie są zdani na drogowy transport towarowy. Jeżeli nie ograniczy się emisji dwutlenku węgla to do 2050 wzrośnie ona dwukrotnie. Nasza technologia podwaja wydajność standardowych ciężarówek z silnikami diesla poprzez zmniejszenie poboru energii o połowę i zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w okolicach największych portów Ameryki - mówi Roland Edel, główny technolog w branży Mobility Siemens AG.

W testach brały udział trzy pojazdy: ciężarówka o napędzie elektrycznym, gazowym oraz pojazd hybrydowy. Odcinek testowy o długości jednej mili znajduje się w mieście Carson. 

Demonstrowany system, składa sie z napowietrznej linii zasilającej umieszczonej nad jednym z pasów autostrady, aktywnych pantografów zainstalowanych na dachach ciężarówek do zasilania elektrycznych silników. Pantograf łączy się z linią automatycznie, co sprawia, że elektryczne ciężarówki nie różnią się sposobem jazdy od tych zasilanych paliwem. Są także wyposażone w silniki hybrydowe.

System pozwoli ograniczyć zużycie paliw kopalnianych, zredukować koszty użycia ciężarówek oraz znacznie ograniczyć smog. Projekt ma dowieść że system eHighway zastosowany do transportu towarowego w Stanach Zjednoczonych jest efektywny i może być rozszerzony w przyszłości. 

W czerwcu 2016 roku, Siemens uruchomił pierwszy na świecie system eHighway w Szwecji. Na trasie kursują dwie ciężarówki hybrydowe zasilane elektrycznie oraz ekologicznym paliwem diesla. W latach 2018-2019 planowane jest przeprowadzenie testów eHighway na trzech odcinkach autostrad w Niemczech.

Zobacz także: Ekspert firmy Siemens: magazyny energii zrewolucjonizują energetykę odnawialną [WYWIAD]

kn/Siemens

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
AA
poniedziałek, 26 kwietnia 2021, 18:37

Ale komedia odrutują wszystkie drogi:))))))

BBK
sobota, 2 grudnia 2017, 15:55

Trolejbusy - już jeżdżą kilkanaście lat na wschodzie a i TYCHY podobne mają ? Żadna nowość - ten siemens !

Tweets Energetyka24