Reklama

Klimat

Shell i Uniper zawierają współpracę wodorową

Fot. Canva.com
Fot. Canva.com

Firmy naftowe i gazowe Shell Gas&Power Developments i Uniper Hydrogen zgodziły się zbadać możliwości przyspieszenia rozwoju gospodarki wodorowej w Europie - podał Uniper.

„Zgodnie z protokołem ustaleń mają oni (firmy – przyp. red.) wspólnie poszukiwać możliwości, aby dostawy, produkcja i magazynowanie wodoru odpowiadały potrzebom przemysłu i transportu” – czytamy w komunikacie.

Firmy zaczną od oceny potencjalnych synergii w celu przyspieszenia realizacji istniejących projektów w Niemczech, Holandii i ewentualnie innych krajach europejskich. W szczególności zapowiedziana współpraca skoncentruje się na zbadaniu przyszłych opcji rozwoju gospodarki wodorowej, w tym niezbędnej infrastruktury do transportu wodoru i CO2 na dużą skalę z portów Rotterdamu i Wilhelmshaven do niemieckiego centrum przemysłowego, Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW).

Potencjalne projekty infrastrukturalne mogą obejmować rafinerię Shell Rheinland, w której trwają prace nad przekształceniem istniejącego majątku rafineryjnego w nowoczesny park energetyczno-chemiczny. Uniper będzie również kontynuował badania dostaw wodoru z istniejących zakładów produkcyjnych Shell Energy Uniper w Rotterdamie i Wilhelmshaven oraz zakładów Chemicals Park Rheinland w Wesseling i Godorf.

Reklama
Reklama

„Cieszymy się, że możemy współpracować z Uniper w celu zbadania infrastruktury niezbędnej do urzeczywistnienia gospodarki wodorowej” – powiedział Paul Bogers, wiceprezes Shell Hydrogen.

Uniper powstał 1 stycznia 2016 roku w ramach reorganizacji E.ON, w wyniku której tradycyjny biznes energetyczny został wydzielony w odrębną spółkę. Fortum jest największym akcjonariuszem Uniper z 76,1% akcji.

Royal Dutch Shell zajmuje się produkcją i przetwarzaniem węglowodorów w ponad 70 krajach.

Reklama

Komentarze

    Reklama