Serbia rozpoczęła pobór gazu z Turkish Stream

31 grudnia 2020, 14:24
02_(1)
Fot. www.gazprom.ru

Serbia odebrała pierwszy gaz z rurociągu Turkish Stream - poinformował Dušan Bajatović, dyrektor generalny koncernu Srbijagas.

Oficjalna inauguracja infrastruktury na terytorium Serbii została odbędzie się 1 stycznia 2021 r. Weźmie w niej udział prezydent Aleksandar Vučić.

Serbia odebrała dziś zaledwie 140 tys. m3, ale docelowo przez jej terytorium płynąć ma 13,88 mld m3 gazu rocznie. Według Dušana Bajatovića, przez pierwsze dwa kwartały 2021 jego cena spadnie z 240 do 155 dolarów za 1000 m3.

Warto odnotować, że choć istniejąca infrastruktura pozwala na dostawy do serbskich klientów, to wciąż problemem jest tranzyt surowca.

Reklama
Reklama

Serbski odcinek Turkish Stream liczy ponad 400 kilometrów długości. Jego zadaniem będzie tłoczenie rosyjskiego gazu w kierunku Węgier. Jeszcze w lutym Gazprom informował, że pierwsze dostawy z wykorzystaniem tego połączenia powinny rozpocząć się w końcówce roku 2020. Obecnie wydaje się to mało prawdopodobne, choć rosyjska spółka dementuje doniesienia o przesunięciach w harmonogramie.

Innego zdania jest Wojisław Wuletić, prezes Serbskiego Stowarzyszenia Gazu Ziemnego, który poinformował, że budowa tłoczni w miejscowości Zajecar, ukończona może zostać dopiero w maju przyszłego roku. W praktyce oznacza to, że rurociąg nie będzie operacyjny, co niesie ze sobą szereg konsekwencji ekonomicznych oraz politycznych.

Zdaniem „Kommiersanta” jeżeli rzeczywiście dojdzie do opóźnienia, to Moskwa może być zmuszona dopłacić Ukrainie za dodatkowe wykorzystanie jej systemu przesyłowego.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
po trzecie sankcje
sobota, 2 stycznia 2021, 00:51

Moim zdaniem Zachód powinien przyłożyć się do "wyłuskania" Serbii z rosyjskiej strefy bardaku i zapaści ekonomicznej. Serbowie - niegdyś stojący gospodarczo na porównywalnym poziomie jak wiele krajów sąsiednich będących dzisiaj w UE - dziś są ubogimi krewnymi swoich w/w sąsiadów. Serbia 16500 / osobę wg. PSN rocznie, Rumunia 24000, Bułgaria 21700, Chorwacja 24400. Przepaść cywilizacyjna.

Ech Nabuco, Nabuco
sobota, 2 stycznia 2021, 19:43

Polski system edukacji podstawowej wymaga pilnej zmiany. Pisze to kolejny raz. Może gdy się ją racjonalnie przeprowadzi nie będzie wypuszczał absolwentów nie potrafiących racjonalnie myśleć i kojarzyć fakty szerzej niż na poziomie dawnego gimnazjum.

po trzecie sankcje
niedziela, 3 stycznia 2021, 13:34

A Wy jakie macie szkoły: Pewnie Ukraińcy (10300) zbuntowali się od nadmiaru dobrobytu strefy "ruskiego miru" i "pobudzeni zachodnią propagandą, na którą poszły mld " nie wiadomo dlaczego rzucili się na kopiowanie np. środkowoeuropejskiego modelu rozwoju gospodarczego. Niestety prawda jest bardziej przyziemna. Zrobili to z BIEDY.

Ech Nabuco, Nabuco
środa, 6 stycznia 2021, 14:28

Jak widać ten system wymaga zmiany jeszcze szybciej niż początkowo myślałem.

Tweets Energetyka24