Rozpoczęto napełnianie gazem pierwszej nitki Nord Stream 2

5 października 2021, 09:21
nord stream 2
Fot. Nord Stream AG
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Spółka Nord Stream 2 AG ogłosiła, że w poniedziałek rozpoczęło się napełnianie gazem pierwszej nitki rurociągu Nord Stream 2. Wstępne napełnienie jest konieczne przed rozpoczęciem właściwego transportu gazu - informuje agencja dpa.

Spółka nie podała informacji na temat planowanej daty faktycznego oddania NS2 do eksploatacji.

Eksperci spodziewają się, że gaz mógłby być dostarczany nowym rurociągiem już w październiku. Gazprom planuje w tym roku przepompować nim 5,6 mld metrów sześciennych gazu.

Jak poinformowała niemiecka Federalna Agencja Sieci Przesyłowych, procedura certyfikacji NS2 jest w toku. Celem jest uznanie Nord Stream 2 AG za niezależnego operatora systemu przesyłowego zgodnie z dyrektywą UE. Jeśli spółka rozpocznie przesyłanie gazu przed zakończeniem tej procedury, urząd w Bonn może wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie wykroczenia i nałożyć kary. Władze mają czas na podjęcie decyzji do początku stycznia.

Gazociąg został ukończony we wrześniu. Media podawały wtedy 1 października jako możliwą datę rozpoczęcia dostaw, jednak szef rosyjskiego koncernu Gazprom Aleksiej Miller zaprzeczył wówczas tym doniesieniom.

reklama
reklama

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w połowie września, że w sprawie NS2 "trwa proces uzyskiwania niezbędnych zezwoleń od regulatora niemieckiego". Proces ten "nie jest prędki"; zezwolenia mogą być uzyskane na początku 2022 roku - wyjaśnił minister.

Sprzeciw USA, które nałożyły sankcje na gazociąg, opóźnił jego budowę, która powinna była zostać zakończona do końca 2019 roku.

Nord Stream 2 - dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie - ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
mixmix
wtorek, 5 października 2021, 20:55

Gdyby nie PiS i Trump to NS2 działałby dwa lata wcześniej. Gdyby nie Biden to kolejne 4 lata NS2 stałby nie ukończony. Konsekwencje polityki demokratów w USA mamy już dziś. Idzie kryzys energetyczny.

Davien
środa, 6 października 2021, 12:58

Ciekawe ze to Trumpa musiał Kongres zmuszać do nakładania sankcji na NS-2 wpisujac je np do budżetu by ten nie mógł ich zawetowac, wiec bajek nie opowiadaj.

Nysa
wtorek, 5 października 2021, 15:37

Czyli tak będziemy. Będziemy kupować rosyjski gaz od Niemiec. Niemcy zgodnie z porozumieniem waszyngtońskim zlikwidują polskie górnictwo i polską energetykę i będą budować u nas wiatraki - żródło śmieciowej energii.

Davien
środa, 6 października 2021, 12:59

Wow, to Rosja bedzie gaz z niemeic kupować, bo Polska nie ma zamiaru,mamy dośc własnych żródeł:) Ale że będą nNiemcy w Rosji wiatraki budowac to pierwsze słyszę:))

qwert
czwartek, 7 października 2021, 20:04

Nie będziemy kupować - powiadasz? i mamy własne źródła ? To jakie są te źródła ? odpowiedz proszę. Ostrzegam jednak że mityczny kierunek " zachodni i południowy " to też ruski gaz tylko z marżą

rob ercik
wtorek, 5 października 2021, 18:16

Tik tak, poważnym plusem (mimo licznych minusów) jest to że energetyka wiatrowa może być Made in Polen, gaz już mniej a atom absolutnie wcale

Davien
środa, 6 października 2021, 13:00

I tak obojetne co to by nie było to od was Rosjan tego brac nie bedziemy:)) nawet posrednio:)

sztukmistrz z Kijowa
środa, 6 października 2021, 18:04

Magiczny rewers Mykołaj.

Austriak dr inz
środa, 6 października 2021, 05:31

Ale energetyka wiatrowa jest nieobliczalna. Nawet falowanie morskie sie w Wielkiej Brytani nie sprawdzilo. Pomimo wszystko spalanie czyli szybkie utlenianie jest najpewniejszym zrodlem energii.

Tweets Energetyka24