Rosnieft zmniejsza inwestycje o 21% przez niskie ceny ropy i umowę OPEC

12 maja 2020, 15:11
Rosyjska układanka energetyczna – nowy element
Fot. Flickr

Podczas spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem szef naftowego giganta Igor Sieczin powiedział, że spółka zmniejszyła kwotę przeznaczoną wcześniej na inwestycje o 2,7 mld dolarów.

W pierwszym kwartale cena baryłki Brent spadła o 65,6% przed tym jak kraje produkujące ropę zrzeszone w kartelu OPEC+ ustaliły na początku kwietnia, że zmniejszą produkcję o 9,7 mln baryłek.

"Biorąc pod uwagę dramatyczny stan, w jakim znalazł się globalny rynek ropy oraz decyzję o cięciach produkcji, musimy oczywiście zoptymalizować nasze wydatki kapitałowe" – mówił Sieczin wedle agencji Reutera.

"Inwestycje będą mniejsze o 950 mld rubli, czyli o ok. 2,7 mld dolarów" – poinformował Sieczin.

Szef Rosnieftu poprosił również Putina o odroczenie podatków za poszukiwania geologiczne oraz dostosowanie ceł za transport ropy do obecnej sytuacji cenowej.

 

Rosnieft nie jest wyjątkiem – prawie wszystkie największe koncerny naftowo-gazowe, tj. BP, ExxonMobil, Petrobras czy Chevron ograniczyły środki na inwestycje w 2020 roku ze względu na trudną sytuację rynku spowodowaną drastycznym spadkiem popytu związanym z wybuchem epidemii koronawirusa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
FR technologiczne imperium
wtorek, 12 maja 2020, 22:36

Jeszcze nie dawno pod artykułem o ograniczeniu wydobycia przez USA niejaki fan Rosji, ps Robercik cieszył się że USA upada (mimo że wydobycie Ropy to ułamek PKB USA w przeciwieństwie do Rosji) , ciekawe co napisze pod tym artykułem.

Tweets Energetyka24