Rosjanom brakuje pieniędzy na ich własną sieć gazową

25 listopada 2020, 11:07
1402182d6792d4b5bfcc7
Fot. www.gazprom.ru

Rosyjski rząd ma poważne problemy ze znalezieniem środków na realizację programu gazyfikacji kraju - informują tamtejsze media. Nieoficjalnie mówi się o luce w wysokości 1 biliona rubli.

Dotychczas ministerstwo energetyki planowało skrócenie o połowę czasu potrzebnego na podłączenie do sieci oraz „maksymalne” zwolnienie obywateli z opłat przyłączeniowych. Zgodnie z zarządzeniem Władimira Putina kompleksowy plan gazyfikacji powinien zostać przedłożony najpóźniej 1 stycznia 2021. Problem polega jednak na tym, że… brakuje pieniędzy.

Źródło „Izwiesti” w ministerstwie wskazuje, że obecnie „deficyt” wynosi około biliona rubli, co stanowi mniej więcej połowę potrzebnej kwoty. Wśród rozważanych rozwiązań tej kwestii miało być m.in. wykorzystanie środków Gazpromu, obligacje wieczyste, wprowadzenie akcyzy na gaz oraz „przyspieszona indeksacja cen hurtowych”. Z ostatnich jednak zrezygnowano ze względu na ich niepopularność.

Obecnie resort energetyki wraz z władzami regionów pracuje nad sporządzeniem bilansu paliwowo - energetycznego, który określi ich zapotrzebowanie na „błękitne paliwo”. Rezultatem ma być przygotowanie ogólnego schematu gazyfikacji. Prawdopodobnie w każdym regionie wyznaczony zostanie koordynator, który będzie kierował pracami i odpowiadał za ich realizację. Zdaniem źródeł rosyjskich mediów w większości przypadków będzie nim Gazprom.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Buczacza
czwartek, 26 listopada 2020, 23:20

Zainwestowali w lodołamacz, który ruszył układać ns2! Stąd brak kasy na sieć gazową .

po trzecie sankcje
środa, 25 listopada 2020, 13:52

Dróg i kolei z prawdziwego zdarzenia też nie mają więc nie wiem skąd zdziwienie brakiem pieniędzy na gazyfikację. Po prostu kraj jest niewyobrażalnie rozległy (x50 powierzchnia Polski) i ma x4 więcej ludności co powoduje niemożliwy do udźwignięcia koszt infrastruktury. Każdej infrastruktury.

GB
środa, 25 listopada 2020, 20:56

USA też jest duże, a infrastruktura jest całkiem nieźle rozbudowana.

Kolo
środa, 25 listopada 2020, 12:21

A ja nie mogę się doczekać kanalizacji i jak unia nie da to nie będzie przez następne 50 lat.

GB
środa, 25 listopada 2020, 20:55

Unia Rosji nic nie da.

Tweets Energetyka24