Wiadomości

Rosja znalazła dużego kupca na olej napędowy. Dostawy coraz większe

Fot. Pixabay/Free-Photos

Rosja przyspiesza eksport oleju napędowego do Arabii Saudyjskiej zarówno poprzez bezpośrednie wysyłki, jak i transfery ship-to-ship - podała agencja Reuters, powołując się na źródła handlowe i dane żeglugowe z Refinitiv.

Operacja ship-to-ship (ze statku na statek) to transfer ładunku pomiędzy statkami morskimi ustawionymi obok siebie, w stanie spoczynku lub w drodze.

Korzystając z załadunków STS, Rosja skraca trasy dla tankowców zmierzających do Afryki i Azji po tym, jak UE nałożyła embargo na ropę i paliwa z Rosji.

Czytaj też

Dwa ładunki oleju napędowego załadowane w porcie Primorsk na Morzu Bałtyckim w Rosji zostały przeniesione na inny tankowiec zmierzający do portu Ras Tanura w Arabii Saudyjskiej - wynika z danych żeglugowych Refinitiv cytowanych przez Reutersa . Dane pokazały również, że inny ładunek załadowany z czarnomorskiego portu Tuapse wykorzystał załadunek typu ship-to-ship na inny tankowiec, który już rozładował paliwo w porcie Jizan w Arabii Saudyjskiej. Oba załadunki STS miały miejsce w pobliżu greckiego portu Kalamata - wynika z danych Refinitiv.

Wedle Reutersa , Rosja zaczęła eksportować olej napędowy do Arabii Saudyjskiej, swojego sojusznika w grupie OPEC+, w lutym, po tym jak kluczowy rynek eksportu paliw dla Moskwy, UE, wprowadził embargo na import morski rosyjskich produktów naftowych 5 lutego. Według handlowców, którzy rozmawiali z Reutersem, Saudyjczycy mogliby eksportować część rosyjskiego oleju napędowego do innych krajów po pewnej rafinacji.

Czytaj też

Przed wprowadzeniem unijnego zakazu na rosyjskie produkty naftowe, Rosja zaczęła kierować swoje ładunki produktów naftowych do Afryki Północnej i Azji, podczas gdy Europa zwiększa import oleju napędowego z tych kierunków, aby zrekompensować utratę rosyjskich baryłek, których przed wejściem w życie embarga 5 lutego importowała ok. 600 tys. baryłek dziennie.

Według JP Morgan , rosyjski eksport paliw może spaść o 300 tys. b/d w wyniku embarga UE, ale bank dodał, że Rosja może utrzymać produkcję ropy na poziomie sprzed wojny. Jednak powrót do poziomu produkcji sprzed pandemii byłby dla Rosji trudniejszy – dodali analitycy banku.

Komentarze