Wiadomości

Nowy wielki gracz na rynku naftowym. Europa może odetchnąć z ulgą

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pexels

Europa musi zastąpić rosyjskie dostawy po embargu, które weszło w życie 5 grudnia. Na szczęście dosłownie chwilę temu na rynku pojawił się nowy, poważny gracz, na którego wodach odkryto pokaźne zasoby surowca.

Boom naftowy w Gujanie w Ameryce Południowej nadal nabiera tempa. Konsorcjum pod przewodnictwem ExxonMobil, prowadzące eksploatację Bloku Stabroek o powierzchni 2,67 mln ha w ma szansę odnieść największe korzyści z „ ostatniego wielkiego boomu na podmorskie złoża ropy". Globalny gigant energetyczny dokonał ponad 32 odkryć na Bloku Stabroek i obecnie pompuje 360 tys. baryłek dziennie z pola naftowego Liza. Exxon dokonał pierwszego odkrycia w Bloku Stabroek dopiero w maju 2015 roku. Dwa najnowsze odkrycia zostały ogłoszone w październiku 2022 r. Chociaż inne firmy wydobywcze, takie jak CGX Energy, znalazły ropę w wodach Gujany, to właśnie Exxon ma najlepszą pozycję, aby w pełni skorzystać z ogromnego potencjału węglowodorowego byłej kolonii brytyjskiej.

Od 2015 roku 11 proc. ropy naftowej odkrytej na świecie zostało znalezione w Gujanie, przy czym zdecydowana większość występuje w Bloku Stabroek. Exxon oszacował, że kryje się tam ponad 11 miliardów baryłek ropy a koncern dokonuje kolejnych odkryć. Spółka planuje inwestować 20-25 mld USD rocznie od chwili obecnej do 2027 r., przy czym 70% tych wydatków ma być przeznaczone na działalność upstreamową, a głównymi priorytetami są Brazylia, Perm, Gujana i LNG.

Czytaj też

Exxon, koncentrując się na płodnym bloku Stabroek, nabył również 35% udziałów w blokach Canje i Kaieteur na wodach Gujany, gdzie jest operatorem. Łącznie planuje wykonać ponad 60 odwiertów w przybrzeżnej Gujanie w ciągu sześciu lat. Obejmuje to kampanię wiercenia 35 odwiertów w Bloku Stabroek, która rozpocznie się w trzecim kwartale 2023 r., gdy zakończone zostaną prace nad 25 docelowymi odwiertami. Exxon planuje również wykonanie 12 odwiertów w Bloku Canje i kolejnych 12 w Bloku Kaieteur w tym samym okresie. Uważa się, że oba bloki posiadają znaczny potencjał ropy naftowej, pomimo ostatnich niekomercyjnych odkryć i suchych odwiertów. Szacuje się, że Canje zawiera do 10 mld baryłek nieodkrytych zasobów ropy, natomiast Kaieteur może zawierać do 2 mld baryłek.

Rosnącą produkcja w Gujanie już pomaga Europie w zastępowaniu ropy z Rosji . Do września, połowa gujańskiego eksportu powędrowała do Europy. 5 grudnia weszło w życie embargo na rosyjską ropę w UE a od 5 lutego br. państwa wspólnoty nie będą mogły importować rosyjskich paliw.

Komentarze