Wiadomości

Equinor przejmuje brytyjskie aktywa Suncor Energy

Fot. Unsplash

Equinor podpisał umowę kupna za 850 mln USD brytyjskich aktywów kanadyjskiej spółki Suncor Energy, w tym udziałów w potężnym, produkcyjnym polu naftowym oraz udziałów w jednym z głównych planowanych przedsięwzięć na brytyjskich wodach Morza Północnego.

Transakcja, pod warunkiem uzyskania odpowiednich zgód regulacyjnych, obejmuje należący do Suncor Energy w 29,89% nieeksploatowany udział w polu naftowym Buzzard, 40% eksploatowanego udziału w przedsięwzięciu Rosebank oraz kontynuację zatrudnienia pracowników Suncor z siedzibą w Wielkiej Brytanii, którzy pracują przy tych aktywach - podał w piątek Equinor.  

Pole Buzzard, eksploatowane przez chiński CNOOC International, produkuje obecnie około 60 tys. b/d. Buzzard jest największym dostawcą Forties, jednego z gatunków ropy w benchmarku Brent Crude.

Czytaj też

W Rosebank, którego operatorem jest Equinor, spółka spodziewa się zasobów wydobywalnych na poziomie około 300 mln baryłek ropy. Dzięki przejęciu brytyjskich aktywów Suncor, Equinor będzie miał 80% udziałów w złożu Rosebank – pozostałe 20% posiada Ithaca Energy.

Equinor i partnerzy celują w ostateczną decyzję inwestycyjną dla Rosebank w tym roku, w obliczu zwiększonych stawek podatkowych dla operatorów na brytyjskim Morzu Północnym oraz silnego sprzeciwu ekologów wobec zagospodarowania Rosebank i innych dużych złóż ropy i gazu na Morzu Północnym, takich jak Cambo.

"Ta transakcja jest zgodna ze strategią Equinor, polegającą na optymalizacji naszego portfela ropy i gazu oraz zwiększaniu obecności na kluczowych rynkach" - powiedział Philippe Mathieu, wiceprezes wykonawczy ds. poszukiwań i produkcji międzynarodowej. "Opieramy się na naszej wieloletniej pozycji jako szerokiego partnera energetycznego dla Wielkiej Brytanii, umacniamy naszą pozycję jako niezawodnego dostawcy energii w Europie, jednocześnie kontynuując realizację naszych ambicji, aby stać się firmą o zerowej emisji netto" - dodał członek zarządu Equinor.

Czytaj też

Umowa Equinor-Suncor pojawia się w trudnym momencie dla operatorów na brytyjskim Morzu Północnym, którym w zeszłym roku podniesiono stawki podatkowe po tym, jak rząd brytyjski wprowadził - a następnie zwiększył - windfall tax dla operatorów offshore w Wielkiej Brytanii. 

Na początku tygodnia nowy szef organizacji branżowej Offshore Energies UK (OEUK) ostrzegł, że nadzwyczajny podatek, oficjalnie znany jako Energy Profit Levy (EPL), uderza we wszystkie firmy działające na brytyjskim szelfie kontynentalnym.

Komentarze