• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Bezprecedensowy proces. Niemiecki ekonomista pozywa OPEC za manipulowanie rynkiem ropy

Jaki wyrok zapadł w tej sprawie?
Jaki wyrok zapadł w tej sprawie?
Fot. Tingey Injury Law Firm/ Unsplash/ Domena publiczna

Niemiecki ekonomista złożył w berlińskim sądzie pozew przeciwko OPEC, oskarżając kartel o podnoszenie cen benzyny i oleju opałowego, które kupuje - donosi publicysta Bloomberg Opinion Javier Blas. Pomimo niewielkiej sumy, pozew może OPEC sporo kosztować.

Armin Steinbach, profesor prawa i ekonomii, pozwał OPEC o odszkodowanie w wysokości 50 euro, plus odsetki, twierdząc, że OPEC jest nielegalnym kartelem działającym w celu podniesienia cen ropy. Sąd dopuścił sprawę, która jest rzadkim wyzwaniem prawnym przeciwko OPEC, pomimo dziesięcioleci debat w Stanach Zjednoczonych na temat ustawy, która pozwoliłaby na pozwy przeciwko producentom OPEC.

Czytaj też

Sędzia w sądzie regionalnym w Berlinie zezwolił na prowadzenie sprawy i nakazał OPEC i kilku kontrolowanym przez państwo firmom naftowym złożyć dokument wskazujący ich prawników do sprawy. "Mam nadzieję, że OPEC szybko zareaguje na nakaz sądu. Ignorowanie nakazów sądowych nie jest mądrą strategią w kontaktach z niemieckimi sądami" - zatweetował Steinbach. W swoim pozwie Steinbach napisał, że domaga się odszkodowania "z powodu naruszenia prawa antymonopolowego". "Jeśli mój pozew zakończy się sukcesem, to po raz pierwszy w sądzie zostanie uznane, że OPEC jest kartelem" - powiedział Steinbach w zeszłym tygodniu niemieckiemu dziennikowi gospodarczemu Handelsblatt. "Wtedy każdy Niemiec mógłby pozwać OPEC o odszkodowanie" - dodał.

Taki precedens mógłby mieć konsekwencje prawne, choć kraje, w tym USA, wahały się przed zniesieniem immunitetu suwerennego dla państw, które mogą być pozywane, z obawy przed pozwami odwetowymi.

Czytaj też

W Stanach Zjednoczonych senacki Komitet Sądownictwa przeniósł w zeszłym miesiącu do Senatu projekt ustawy, która pozwoliłaby USA pozywać OPEC za zachowania monopolowe i manipulacje rynkowe. Tak zwany No Oil Producing and Exporting Cartels (NOPEC) Act proponuje zmianę Sherman Act, aby uczynić kartele produkujące i eksportujące ropę naftową nielegalnymi. NOPEC jest tematem, który od ponad dwóch dekad nie schodzi z ust amerykańskich ustawodawców i administracji, ale nigdy nie wyszedł poza dyskusje w komisjach Kongresu. Formy ustawodawstwa antymonopolowego skierowane do OPEC były omawiane w różnych okresach za prezydentów George'a W. Busha i Baracka Obamy, ale obaj zagrozili zawetowaniem takiego ustawodawstwa.

Projekt ustawy NOPEC może zostać ponownie pogrzebany, ale pozew prywatnego obywatela przeciwko OPEC może ustanowić precedensy dla kolejnych pozwów sądowych przeciwko tej organizacji.

Komentarze