PGNiG kupi więcej gazu z USA

2 września 2021, 11:45
Zrzut ekranu 2021-01-8 o 19.14.09
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało aneksy do umów z amerykańskimi spółkami Venture Global Calcasieu Pass i Venture Global Plaquemines dotyczące zakupu dodatkowych 2 mln ton skroplonego gazu ziemnego rocznie przez 20 lat. W efekcie, łączny wolumen LNG, które PGNiG będzie odbierać od Venture Global LNG, wzrośnie do 5,5 mln ton rocznie, co odpowiada ok. 7,4 mld m sześc. po regazyfikacji.

– Podpisane dziś umowy to kolejny ważny krok na drodze do pełnego bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Gaz amerykański, który dostarczany będzie przez partnera pewnego i przewidywalnego, razem z paliwem, które do Polski przypłynie  gazociągiem Baltic Pipe z Norwegii, pozwoli nam uniezależnić się od dostaw z kierunku wschodniego. Różnicowanie źródeł importu gazu i możliwość ich wyboru, a także swoboda w obrocie zakupionym paliwem, zwiększa energetyczną niezależność Polski – podkreślił Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

– Import LNG pozwala PGNiG na dywersyfikację źródeł i kierunków pochodzenia gazu ziemnego, dzięki czemu możemy zapewnić polskim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne – stałe i nieprzerwane dostawy gazu. To szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że gaz ziemny będzie stanowił paliwo pomostowe w procesie transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Jednocześnie dostęp do amerykańskiego LNG daje nam możliwość rozwoju handlu tym paliwem na rynku globalnym – w tym celu wynajmować będziemy gazowce do transportu skroplonego gazu. Pod tym względem cenimy współpracę z Venture Global LNG, która oznacza dla nas możliwość realizacji naszych strategicznych celów – powiedział Paweł Majewski, Prezes Zarządu PGNiG.

– Venture Global z dumą poszerza nasze dotychczasowe partnerstwo z PGNiG w zakresie niezawodnych dostaw amerykańskiego LNG do Polski. Od 2018 roku obie nasze firmy znacznie rozwinęły współpracę, niemal trzykrotnie zwiększając wolumen LNG, które Venture Global dostarczy dla PGNiG. Uwzględniając więcej amerykańskiego gazu ziemnego w energetyce, Polska będzie mogła zmniejszyć swój ślad węglowy i zdywersyfikować krajowy miks energetyczny. Zwrot w kierunku czystego gazu ziemnego z USA nie tylko wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale także pozwala zmniejszyć emisje dwutlenku węgla, a Venture Global przez kolejne lata zamierza wspierać naszego partnera PGNiG w dążeniu do osiągnięcia tych celów – skomentował Mike Sabel, Chief Executive Officer Venture Global LNG.

image

 Reklama

Aneksy dotyczą umów podpisanych przez PGNiG i spółki Venture Global LNG w 2018  roku. Określają zwiększenie wolumenu sprzedaży skroplonego gazu ziemnego. W przypadku kontraktu z Venture Global Calcasieu Pass aneks zakłada wzrost ilości kupowanego przez PGNiG gazu o 0,5 mln ton do 1,5 mln ton rocznie. Z kolei aneksowanie umowy z Venture Global Plaquemines zwiększa wolumen dostaw o 1,5 mln ton do 4,0 mln ton LNG rocznie. Dzięki aneksowaniu umów łączny wolumen skroplonego gazu ziemnego, jaki PGNiG będzie odbierało od obu spółek Venture Global LNG przez 20 lat wzrośnie łącznie do 5,5 mln ton rocznie, a więc do ok. 7,4 mld m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji.

Aneksowane umowy to kontrakty w formule free-on-board (FOB), co oznacza, że za odbiór zakupionego gazu odpowiada kupujący, czyli PGNiG. Odbiór LNG nastąpi z dwóch terminali skraplających – Calcasieu Pass oraz Plaquemines nad Zatoką Meksykańską. Realizacja pierwszych dostaw od Venture Global LNG jest planowana na początek 2023 roku. (PGNiG)

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Piotr
wtorek, 9 listopada 2021, 23:16

A może by z Rumunii albo Wielkiej Brytanii kupować, tak dla bezpieczeństwa

Artur
piątek, 15 października 2021, 15:16

Od 2022 roku wszelkie zakupy gazu od Gazpromu po cenach giełdowych tak jak chcieliśmy. A Rosjanie tez postanowili nasz gaz zagospodarować i puścić w inny kierunku budując Siły Syberii 2. Tam gdzie niema Rosyjskiego gazu tam przemysł chemiczny pada ze względu na koszty. Będziemy niedługo mieli nowe doświadczenia w tym obszarze. Planowany gazociąg ma przekraczać możliwości przesyłowe Siły Syberii 1 o ponad 30 procent – według założeń będzie to ponad 50 mld m sześc. gazu rocznie. Surowiec będzie pochodzić ze złóż Syberii Zachodniej, co jest kluczowym elementem całego projektu. Dzięki niemu Rosja będzie mogła zdywersyfikować klientów tych pół gazowych, które dotychczas, ze względów infrastrukturalnych mogą trafiać jedynie do klientów z Europy. Siła Syberii 2 (dawniej zwana gazociągiem Ałtaj – biegnąca przez Góry Ałtaju) ma przechodzić przez terytorium Mongolii do Chin. W sierpniu 2020 roku rząd Mongolii oraz Gazprom podpisały Memorandum of Intent ws. powołania spółki celowej, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie i realizację tego projektu.

złośliwy
niedziela, 3 października 2021, 22:58

Kupi :)?Zamówi.A czy dostanie...

Pan Ferdek
sobota, 4 września 2021, 16:07

Ale chyba ta informacja nie jest "kompletna". Na tej samej konferencji w swoim komunikacie PGNiG podało również, że w II kwartale br. zwiększyło o zgrozo(!!!!) zakupy gazu od Gazpromu i ogólny udział sowieckiego gazu znowu wzrósł do 61% (a więc skokowo aż o 6%) gdzie w I kwartale było to 55%. Jak to się więc ma do haseł o odchodzeniu od tego najbrudniejszego na świecie gazu z uwagi na jego znaczną emisję metanu, korupcję, szantaż i manipulacje (cytując prezydenta Zelenskiego)? Dodatkowo i wyniki finansowe PGNiG dołują: jak się okazuje zysk netto skurczył się do 0,7 mld zł w drugim kwartale b.r. z 1,75 mld zł kwartał wcześniej. (Rok temu zysk wynosił 5,1 mld zł w analogicznym okresie ale tego nie można porównywać, bo Gazprom zwracał wtedy polskiej spółce nadpłaty po wyroku arbitrażowym.) Wzrost ceny gazu wbrew pozorom przełożyły się na spadek EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) segmentu obrotu i magazynowania. Z 6,65 mld zł zysku rok temu zrobiła się strata (!!!) 220 mln zł. (aby zachować się "obiektywnie" zaznaczyć trzeba, że wzrósł za to jednak wynik na poszukiwaniu i wydobyciu do 1,41 mld zł z 0,17 mld zł rok temu. Większy był też zysk EBITDA na dystrybucji gazu - wyniósł 0,54 mld zł zamiast 0,41 mld zł rok wcześniej.) I kwik benkotrolli i reszty wiadomej gromadki tych faktów nie zmieni.

abc
piątek, 3 września 2021, 04:21

Ponieważ Rosja za trzy lata ma otworzyć na Bałtyku terminal LNG o zdolności 13 mln ton rocznie, to Amerykanie dokonają "swapa" z Rosją bo po co mają wozić gaz przez cały Atlantyk, skoro w pobliżu jest źródło gazu. W efekcie już za kilka lat będziemy kupować rosyjski gaz przez niemieckiego pośrednika i rosyjski gaz przez amerykańskiego pośrednika. Oczywiście z dodatkową marżą. O Sasinie i Majewskim i innych sprawcach tego "cudu" już dawno zapomnimy, tylko rachunki będa ciągle rosły...

Tweets Energetyka24