Ropa tanieje mimo decyzji OPEC o przedłużeniu niższych dostaw surowca

4 grudnia 2017, 10:31
Fot. Mr Hicks46.?Flickr.com
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


We czwartek kraje OPEC, Rosja i inni dostawcy ropy zdecydowały, że surowca będzie mniej do końca 2018 r. Jendakże ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku tanieje o prawie 1 procent. 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,93 USD, po zniżce o 43 centy, czyli 0,9 proc.

Zobacz także: Rosja porozumiała się z OPEC w Wiedniu. Początek naftowej międzynarodówki? [KOMENTARZ]

Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie traci 36 centów do 63,37 USD za baryłkę.

OPEC, Rosja oraz pozostali producenci ropy - w sumie 21 państw, których obowiązuje umowa o ograniczeniu podaży surowca, zgodzili się wydłużyć politykę cięć o 9 miesięcy, czyli do końca 2018 r. Poinformował o tym w czwartek minister ds. ropy Iranu Bijan Zanganeh w Wiedniu.

Od początku 2017 r. strony umowy zgodziły się obniżyć podaż ropy na światowe rynki o 1,8 mln baryłek dziennie, z czego OPEC w sumie o 1,2 mln/b, a Rosja 300 tys. b/d. Ta umowa obowiązywała do końca marca 2018 r.

Prezesi trzech największych amerykańskich firm pozyskujących ropę z łupków oświadczyli tymczasem, że po decyzji OPEC nie podwyższą wprawdzie gwałtownie produkcji ropy, ale będą rozwijać swoją działalność.

Zobacz takżę: Zobacz także: Udany początek porozumienia naftowego OPEC Plus [KOMENTARZ]

W ubiegłym tygodniu liczba czynnych odwiertów ropy z łupków wzrosła w USA o 2 i wynosi już 749, najwięcej od września - wynika z najnowszego raportu firmy Baker Hughes Inc.

"Tak długo, jak działają producenci ropy z łupków w USA, trudno będzie liczyć na większe wzrosty cen ropy" - ocenia Will Yun, analityk rynku surowców w Hyundai Futures Corp. Dodaje, że OPEC zrobił w czwartek co mógł.

W piątek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zyskała 96 centów do 58,36 USD za baryłkę.

Listopad był dla surowca dobrym miesiącem - ropa w USA zdrożała o 5,6 proc. 

Zobacz także: Wasilewski: pracownicy PERN i OLPP nie muszą się martwić o zatrudnienie po połączeniu [SKANER]

 kn/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24