Reklama

Klimat

PSG prowadzi kampanię PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH!

Fot.: Jacek Halicki; commons.wikimedia.org
Fot.: Jacek Halicki; commons.wikimedia.org

Gmina Nowa Ruda to kolejna gmina, której Polska Spółka Gazownictwa przekazała profesjonalne urządzenie do pomiaru jakości powietrza, w ramach realizacji kampanii społecznej pod hasłem „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH”. Celem kampanii jest walka ze smogiem, a tym samym poprawa jakości życia mieszkańców. Dodatkowo mieszkańcy gminy mogli bezpłatnie zrobić spirometryczne badania płuc. Konferencja prasowa w Ludwikowicach Kłodzkich odbyła się 8 października.

Smog to poważny problem w miejscowościach i gminach na południu Polski, w tym w gminie Nowa Ruda. Zanieczyszczenia powietrza powodują choroby płuc i dróg oddechowych, alergie, stany zapalne układu krążenia i miażdżycę, a także zwiększają ryzyko zawału serca. Smog przyczynia się do rozwoju nawet 18% nowotworów i skraca średnią długość życia o ponad 2 lata.

Zanieczyszczenie powietrza to przede wszystkim efekt korzystania ze złej jakości paliw, użytkowania starych kotłów węglowych czy wręcz palenia śmieciami. 

Należąca do GK PGNiG Polska Spółka Gazownictwa - organizator kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” - zachęca mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego, najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa, jako alternatywy dla starych pieców i kotłów węglowych.

Odbierając urządzenie do monitorowania jakości powietrza Wójt Gminy Nowa Ruda Adrianna Mierzejewska podziękowała Polskiej Spółce Gazownictwa za przekazanie sprzętu, który będzie wspomagał starania w zakresie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza
i ochrony środowiska.  

Podczas konferencji prasowej Rafał Borutko, Dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego PSG we Wrocławiu, omówił założenia kampanii oraz najważniejsze inwestycje Spółki na Dolnym Śląsku. Dodał również, że PSG systematycznie rozbudowując sieć dystrybucji gazu daje możliwość korzystania z gazu ziemnego mieszkańcom tych gmin, którzy dotychczas musieli ogrzewać domy innymi – znacznie mniej ekologicznymi rodzajami paliw.

Skutki zanieczyszczenia powietrza to nie tylko nieodwracalne szkody środowiskowe. To przede wszystkim zagrożenie zdrowia naszego i kolejnych pokoleń.

- Zanieczyszczenia powietrza są przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego, przyczyniają się także do powstawania przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POCHP) oraz astmy oskrzelowej.
W trakcie epizodów przekroczeń dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM dochodzi do nasilenia ostrych objawów ze strony układu oddechowego tj. kaszlu, duszności i rozwoju zaostrzeń POCHP
i astmy, ale również chorób układu krążenia – podkreśliła Dominika Mucha, ekspertka do spraw wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie z Politechniki Warszawskiej.

Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency) „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu  każdego roku umiera przedwcześnie około 46.000 osób, a dodatkowe 2.700 osób z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu.

Polska Spółka Gazownictwa w ramach kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ, LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” przekaże wybranym miejscowościom urządzenia do monitorowania jakości powietrza. Dostanie je w sumie 21 miejscowości. Dane pomiarowe stężenia pyłów w atmosferze będą udostępnione na stronach UG.

Partnerami kampanii „PRZYŁĄCZ SIĘ – LICZY SIĘ KAŻDY ODDECH” są: Fundacja PGNiG im Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP i Politechnika Warszawska.

Reklama

Komentarze

    Reklama