Rosyjski minister: Globalni gracze powinni wspólnie stawić czoła kryzysowi naftowemu

28 września 2020, 15:54
AQZGjewLXGAZCCQsoPqxYfnXGKDxjknE
Fot. www.kremlin.ru

Rosyjski minister energetyki wezwał wszystkich najważniejszych graczy rynku energii do połączenia wysiłków na rzecz zwalczania skutków pandemii koronawirusa - szczególnie w odniesieniu do popytu na paliwa.

Podczas internetowego wystąpienia w ramach konferencji ministrów energetetyki grupy G20, Nowak oświadczył, że światowy popyt na ropę spadł w tym roku o około 10%. Kryzys spowodował również, że firmy z sektora musiały ograniczyć inwestycje w wydobycie o ok. 25-30%.

Aleksander Nowak pochwalił również wysiłki OPEC+ na rzecz ustabilizowania sytuacji na rynku i wezwał do wzięcia większej odpowiedzialności za jego kształt. „Naszym zadaniem, jako liderów branży energetycznej, jest wykazanie się wytrzymałością i solidarnością w obliczu wyzwań”.

Na początku miesiąca minister informował, że w ujęciu rocznym rosyjskie wydobycie ropy wyniesie ok. 510 mln ton - czyli 10% mniej, niż zakładano wcześniej. „Widać wyraźnie, że tegoroczna produkcja będzie mniejsza niż w 2019 r. Według naszych szacunków w okresie maj-czerwiec mamy spadek o 19% w stosunku do planów. Biorąc pod uwagę, że wydobycie stopniowo rośnie, to w okresie sierpień - grudzień współczynnik wyniesie -13,8%. W skali całego roku spodziewamy się redukcji na poziomie ok. 10%” - wyjaśnił minister.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
ciekawy
poniedziałek, 28 września 2020, 23:25

Hahaha. Najpierw wywołali wojenkę cenową z AS, a teraz będą jednoczyć. Ale się tam musi dziać, co nie rob ercik?

Kiks
poniedziałek, 28 września 2020, 23:17

W czym ruscy ssy globalni? Chyba tylko pod względem obszaru. Ale tak to jest jak szli na Wschód i nikt nie stawiał oporu.

GB
poniedziałek, 28 września 2020, 22:02

Właśnie. Aby zwalczać skutki pandemii koronawirusa trzeba obniżyć koszty transportu, a ten koszt zależy mi.in. od kosztu paliwa. Dlatego ropa i gaz powinny być jak najtańsze. To że przy okazji takie panstwo jak Rosja zbankrutuje, a przez to może i rozpadnie się to przecież dla ludzkości będzie tylko lepiej.

Tweets Energetyka24