Prezydent Czech przeciwko zakupom amerykańskiego gazu

28 lutego 2019, 22:59
fjPhtQMOKFxgeDhx6ApkMmYsayHlH3UC
Fot. www.kremlin.ru

Zdaniem prezydenta Czech zakup gazu ze Stanów Zjednoczonych kosztowałby jego kraj o 30% więcej, niż surowiec płynący z Rosji.

„Zakup amerykańskiego gazu skroplonego oznaczałby wzrost kosztów o około 30% w stosunku do kwoty wydawanej na zakup rosyjskiego” - oświadczył Milosz Zeman, w przeszłości postulujący m.in. aby przejść do porządku dziennego nad nielegalną aneksją Krymu.

Prezydent stwierdził także, że dywersyfikacja dostaw gazu z wykorzystaniem amerykańskiego surowa nie wydaje się najbardziej odpowiednią dla republiki. W jej gospodarczym interesie ma być budowa rurociągu Nord Stream 2.  

„Niemcy są naszym naturalnym sojusznikiem w sprawie gazu ziemnego” - podkreślił Zeman.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
LNG second
poniedziałek, 4 marca 2019, 15:19

Czechy leżą za górami, oddziela je Ukraina, Słowacja, Polska i mogą sobie pozwolić na wzmacnianie Rosji gotówką. My leżymy na wielkiej równinie, która zaczyna się pod Moskwą, a kończy pod Paryżem i nie stać nas na luksus wspierania rosyjskich tanków. Poza tym zastanawiam się jakie teczki mają na prezydenta Milosza Zemana w Moskwie ...?

Szept
piątek, 1 marca 2019, 16:39

Zważywszy że Czesi nie mają wiz do USA i Amerykanie ich nie obrażają na każdym kroku to pewnie ten gaz sprzedali by im w przyzwoitych cenach, a i tak w ocenie czeskich władz jest to 30% za drogo. Coraz bardziej jestem ciekaw po ile my kupujemy gaz made in USA, w wcześniejszych szacunkowych analizach wychodziło że przepłacamy 30-40%, ostatnio czytałem że może to być nawet 50%. Oczywiście liczy się cena po dostarczeniu do Polski i regazyfikacji. Zawsze wielką tajemnicę roztacza się na sfery które mogły by zbulwersować społeczeństwo lub kiedy to społeczeństwo jest ewidentnie dymane.

Niuniu
piątek, 1 marca 2019, 15:11

Tak się buduje siln niezależne suwerenne Państwo. W dzisiejszych czasach suwerenność traci się nie w wyniku konfliktów wojennych tylko w wyniku zapaści ekonomi i uzależniania się ekonomicznego z powodu słabej gospodarki i wysokiego zadłużenia poza granicami swojego Państwa. Właśnie dla tego jesteśmy tak traktowani przez kraje które są właścicielami Naszego olbrzymiego długu. To one dyktują Nam to co i jak możemy robić i to One stają się właśicielami coraz większej części Naszego kaju. Jesteśmy nie tylko zadłużeni ale wręcz nie potrafimy już egzystować jako Państwo nie zadłużając się nadal. Jeśli mimo fantastycznej sytuacj w sferze finansów ubiegłoroczny budżet wymagał deficytu i pożyczenia kolejnych 10 mld zł a obecny bez nowych wydatków socjalnych zakłada 28 mld zł deficytu to o czym mówimy? Pożyczamy kolejne mld euro i po to aby nie kupować ropy czy gazu od rosjan bo Nasza suwerenność na tym zyskuje? Czesi mówią rzeczy oczywiste i mają nadwyżkę budżetową. Tak się buduje suwerenność we współczesnym świecie.

bania wania
piątek, 1 marca 2019, 09:58

Bardzo mądre słowa prezydenta Zemana.

Tweets Energetyka24