Premier: Angela Merkel ze zrozumieniem patrzy na polski miks energetyczny

28 stycznia 2020, 10:26
840_472_matched__p6yye4_930720410049333d56f4z
Fot. European People's Party
Energetyka24
Energetyka24

Cieszę się, że mamy dobrego partnera w Niemczech; pani kanclerz z dużym zrozumieniem patrzy na nasz miks energetyczny - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu spotkał się tego dnia z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

"Cieszę się, że mamy dobrego, solidnego partnera w Niemczech, który jest również naszym głównym partnerem handlowym, gospodarczym, a my stajemy się dla Niemiec jednym z kluczowych partnerów inwestycyjnych, gospodarczych, a także - oczywiście - politycznych" - podkreślił Morawiecki.

Premier przekazał dziennikarzom, że z Merkel poruszył kwestię działań protekcjonistycznych niektórych krajów świata, takich jak Chiny, czy USA. "Chcemy unikać protekcjonizmu. Tutaj Polska i Niemcy są na jednej długości fali, nawet my jesteśmy jeszcze trochę bardziej zdecydowani, żeby blokować to nierówne traktowanie, które widać np. w odniesieniu do takich branż, jak branża stalowa, cement, nawozy, produkcja szkła" - mówił szef rządu.

"Chcemy zdecydowanie doprowadzić do mechanizmów wyrównujących pole gry, a więc albo nałożyć odpowiednie opłaty na import z Rosji, z Chin, z Indii, albo wprowadzić takie mechanizmy wyrównujące koszty produkcji, żeby przemysł stalowy, przemysł nawozów sztucznych nie wyniosły się z Europy, a w szczególności z Polski" - podkreślił premier.

Innym tematem rozmów - przekazał Morawiecki - była polityka klimatyczna. "Pani kanclerz z dużym zrozumieniem patrzy na nasz miks energetyczny, a ja z kolei zwróciłem uwagę na elektromobilność, na nowe technologie, to gdzie Polska jest liderem w tych nowych obszarach, które też się przyczyniają do poprawy ochrony środowiska" - mówił szef rządu.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rob ercik
wtorek, 28 stycznia 2020, 14:13

szkoda ze braklo odwagi przy podatkach na Amazona czy Facebooka ups to przeciez nasz niezawodny sojusznik ...

Tweets Energetyka24