Powódź w Chinach. 100 tys. ewakuowanych, Zapora Trzech Przełomów przed ogromnym wyzwaniem

19 sierpnia 2020, 09:51
flood-139000_1920
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Podnoszący się poziom wody w górnym biegu rzeki Jangcy wymusił ewakuację 100 tys. osób i zagroził 1200-letniemu Wielkiemu Buddzie z Leshan, wykutemu w skale posągowi wpisanemu na listę dziedzictwa UNESCO – podały w środę miejscowe media.

Pracownicy otaczającego posąg parku, policja i wolontariusze usiłują chronić 71-metrowy monument w prowincji Syczuan na południowym zachodzie Chin przed podnoszącą się błotnistą wodą, która po raz pierwszy od 1949 roku przykryła część stóp Wielkiego Buddy – podała państwowa telewizja CCTV.

Syczuan podniósł we wtorek poziom alertu powodziowego do najwyższego stopnia w związku z kolejną w tym roku falą ulewnych deszczy. Według rządowej Komisji Zasobów Wodnych Jangcy w niektórych stacjach monitorujących woda przekroczy poziom gwarantowanego bezpieczeństwa o ponad pięć metrów.

Oczekuje się, że Zapora Trzech Przełomów - gigantyczna elektrownia wodna zbudowana między innymi w celu zapanowania nad wodą w Jangcy – będzie w środę przyjmowała 74 tys. metrów sześciennych wody na sekundę, czyli najwięcej, odkąd została ukończona – przekazało ministerstwo zasobów wodnych.

Zapora ogranicza ilość wody wypływającej w dół rzeki, a jej nadmiar przechowywany jest w rezerwuarze, w którym woda od ponad miesiąca przekracza oficjalny poziom alarmowy o ponad 10 metrów – podkreśla agencja Reutera.

Władze starają się wykazać, że kaskada olbrzymich tam i rezerwuarów zbudowanych wzdłuż górnego biegu Jangcy uchroniła region przed najgorszymi skutkami tegorocznych powodzi, ale według krytyków projekty te dodatkowo pogarszają sytuację – pisze Reuters.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24