Piotrowski: Zwiększenie efektywności energetycznej wymaga wsparcia finansowego

1 grudnia 2017, 14:56

- Efektywność energetyczną należy postrzegać jako proces: od źródła przez przetwarzanie do końcowego odbiorcy – powiedział wiceminister Andrzej Piotrowski otwierając konferencję „Finansowanie efektywności energetycznej w Polsce, Republice Czech, na Słowacji i Litwie”. Forum odbyło się 30 listopada 2017 roku w Warszawie. 

Wiceminister energii podkreślił, że działania związane z efektywnością energetyczną mają wieloaspektowy charakter przyczyniając się m.in. do zwiększania poziomu bezpieczeństwa energetycznego, pozytywnych efektów ekologicznych, w tym zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększania konkurencyjności gospodarki dzięki zmniejszaniu energochłonności. To także sposób na racjonalizację wykorzystania energii z uwzględnieniem dostępności źródeł energii na danym obszarze. W takim układzie znaczenia nabierają systemy magazynowania energii oraz systemy sterowania pracą źródeł, sieci i odbiorcami energii. 

Zobacz także: Nadchodzi unijny pakiet regulacyjny MIFID II, czyli ciekawe czasy dla handlu energią [ANALIZA]

- Niezwykle istotnym elementem polityki energetycznej w zakresie zwiększania efektywności energetycznej gospodarki jest wsparcie finansowe projektów w tym zakresie – dodał minister Piotrowski odnosząc się do możliwości, jakie niosą fundusze unijne i środki krajowe. Jednym z rodzajów wsparcia jest pomoc inwestycyjna UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 oraz w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dla poszczególnych województw, dla których przeznaczono prawie 4,5 miliarda euro. Projekty w zakresie efektywności energetycznej mogą również liczyć na wsparcie ze strony m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Zobacz także: Piotrowski dla Energetyka24: Atom to bardzo racjonalne rozwiązanie

kn/ME

 

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24