PGNiG zawarło 5-letni kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG

21 listopada 2017, 20:42
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

Pierwszy średnioterminowy kontrakt na import amerykańskiego LNG został podpisany pomiędzy Grupą PGNiG a Centrica LNG Company.

Dostawy gazu będą pochodzić z terminalu skraplającego Sabine Pass w USA w Luizjanie. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 r. i będzie realizowany na bazie reguły DES [1]. Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zostanie dostarczonych do 9 ładunków LNG w okresie obowiązywania kontraktu.

To pierwszy średnioterminowy kontrakt zawarty przez biuro tradingowe PGNiG w Londynie utworzone w lutym 2017 r. do  prowadzenia międzynarodowego handlu LNG. Biuro działa jako oddział spółki PGNiG Supply & Trading GmbH.

PGNiG stale zwiększa swoją aktywność handlową na europejskim rynku gazu.  Zawarta umowa jest pierwszym kontraktem średnioterminowym na dostawy amerykańskiego LNG do Europy Środkowo-Wschodniej. Dodatkowo, w październiku bieżącego roku PGNiG, w ramach procedury Open Season, złożyło wiążącą ofertę na rezerwację mocy przesyłowych w projektowanym gazociągu Baltic Pipe o przepustowości 10 mld m3 rocznie, który w 2022 r. połączy Polskę ze złożami gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

 Kontrakt z Centrica, poprzedzony długoterminową umową na dostawy gazu z Kataru i dostawami spotowymi zrealizowanymi w 2016 i 2017 roku, wprowadza PGNiG na wyższy poziom aktywności na globalnym rynku LNG. Podpisana umowa opiera się na warunkach rynkowych. Liczymy na dalszą współpracę z naszym partnerem Centrica w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu do Polski – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA i dodał: - Ta umowa to pierwszy kontrakt PGNiG zawarty w ramach planu budowy portfela umów średnioterminowych na dostawy LNG. Większość z nich będzie służyła zapewnieniu zdywersyfikowanych dostaw gazu dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego regionu, który historycznie zdominowany był przez gaz rosyjski.

– Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z zawarcia kontraktu średnioterminowego z PGNiG. Umowa ta stanowi element strategii firmy Centrica w zakresie budowy globalnego portfolio LNG. Nasza wiarygodność, doświadczenie oraz potencjał handlowy sprawiają, że możemy realizować dostawy LNG do coraz większej liczby odbiorców na całym świecie. Cieszymy się na  współpracę z zespołem PGNiG w nadchodzących latach – stwierdził Jonathan Westby, Dyrektor Zarządzający Centrica Energy Marketing & Trading.

[1] Delivery Ex Ship (Incoterms 2000): Towar uważa się za dostarczony w momencie postawienia do dyspozycji odbiorcy na statku we wskazanym porcie przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany ponieść wszystkie koszty do tego momentu, ponosi również ryzyko uszkodzenia lub utraty towarów podczas transportu do portu przeznaczenia. Sprzedający jest zobowiązany do odprawy celnej eksportowej. Koszt oraz ryzyko rozładunku są po stronie kupującego.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Poldek
środa, 22 listopada 2017, 04:52

Co to znaczy "Do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zostanie dostarczonych do 9 ładunków LNG w okresie obowiązywania kontraktu." ? Czy dobrze myślę - przypływie do 9 ststkow z gazem w ciagu 5 lat? Autor tak pisze , zeby nic nie napisać. Szkoda atrametu.

7plmb
środa, 22 listopada 2017, 22:37

Patrząc po komentarzach "zatroskanych obywateli" to musiało po tamtej stronie zaboleć.Czyli Tak Trzymać i do przodu !

KAR
wtorek, 21 listopada 2017, 22:51

Parafrazując.... Zamienił stryjek Moskwę na Waszyngton...

Darek
wtorek, 21 listopada 2017, 22:26

To właśnie jest ,,przykład" wykonywania poleceń samego Putina przez PIS, a nie jak za PO-PSL zakup od Gazpromu za horrendalne pieniądze gazu bo to było przeciw rassiji, ot tacy to byli i są bojownicy spod znaku TVN i WSI...

D
środa, 22 listopada 2017, 08:53

Ruskie trolle już wyją z wściekłości :)

Tweets Energetyka24