Reklama

Gaz

PGNiG Termika: coraz bliżej do uruchomienia bloku gazowego EC Żerań

Fot. Wikimedia
Fot. Wikimedia

Uruchomienie bloku gazowo-parowego w należącej do spółki PGNiG Termika SA Elektrociepłowni Żerań oznaczać będzie wzrost wydajności zakładu i wyraźne ograniczenie emisji zanieczyszczeń. 

11 sierpnia 2021 roku odbyła się pierwsza synchronizacja urządzeń nowego bloku, który jest zasilany paliwem gazowym. Przekazanie bloku do eksploatacji planowane jest na koniec września br.

Synchronizacja polegała na połączeniu turbozespołów gazowego oraz parowego z Krajową Siecią Elektroenergetyczną. Zamyka ona fazę rozruchu nowego bloku, podczas której wykonawca sprawdził funkcjonowanie urządzeń i układów technologicznych.

Teraz nastąpi wyregulowanie instalacji, dzięki serii testów związanych z dostosowaniem bloku do jego optymalnej pracy w różnych warunkach. 

Reklama
Reklama

Oddanie do eksploatacji bloku gazowo-parowego planowane jest na wrzesień bieżącego roku. Jego zainstalowana moc to 499 MWe i 326 MWt. Blok zastąpi pracę pięciu kotłów węglowych w Elektrociepłowni Żerań, co wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego oraz zapewni mieszkańcom Warszawy bezpieczne i stabilne dostawy energii produkowanej w kogeneracji, czyli jednocześnie ciepła i energii elektrycznej. Emisyjność gazu ziemnego jest znacznie niższa niż węgla kamiennego czy brunatnego. Zastąpienie węgla przez gaz ziemny w całej polskiej gospodarce dałoby możliwość zmniejszenia rocznych krajowych emisji CO2 o ok. 100 mln ton, czyli 1/3 obecnych emisji. Elektrociepłownia Żerań jest drugim po Elektrociepłowni Siekierki zakładem dostarczającym dla mieszkańców stolicy najwięcej ciepła. Przekierowanie tej jednostki na bardziej ekologiczne źródła energii jest kluczowe dla warszawskiego sektora ciepłowniczego.

Reklama

Komentarze

    Reklama