PGNiG chce kupić udziały Taurona w EC Stalowa Wola

3 sierpnia 2021, 10:12
blok_gp_ec_stalowa_wola_02_a_Easy-Resize.com
Fot. Tauron

PGNiG i Tauron podpisały list intencyjny w sprawie potencjalnej sprzedaży udziałów Taurona w Elektrociepłowni Stalowa Wola (ECSW). Ewentualna transakcja miałaby dotyczyć nie tylko zaangażowania kapitałowego Taurona, ale i udzielonych przez spółkę pożyczek.

Jak poinformowały obie spółki, podpisany w poniedziałek list nie stanowi wiążącego zobowiązania do dokonania transakcji. Decyzja uzależniona będzie od wyników negocjacji oraz spełnienia innych warunków określonych w przepisach prawa lub dokumentach korporacyjnych - zaznaczyło PGNiG.

Wspólne przedsięwzięcie PGNiG i Taurona w Stalowej Woli to gazowy blok kogeneracyjny o mocy elektrycznej 450 MW. Został uruchomiony we wrześniu 2020 r. Obok energii elektrycznej dostarcza ciepła mieszkańcom Stalowej Woli i Niska. PGNiG posiada obecnie pośrednio - przez spółkę zależną PGNiG Termika - 50 proc. akcji w kapitale zakładowym ECSW.

Reklama
Reklama

Jak wyjaśnił wiceprezes Taurona Jerzy Topolski, celem sprzedaży udziałów w ECSW jest uporządkowanie portfela właścicielskiego, co umożliwi poprawę zarządzania operacyjnego oraz optymalizację wykorzystania paliwa gazowego w ramach Grupy Tauron.

„Dla pracowników ewentualna sprzedaż naszych udziałów nie będzie miała żadnych konsekwencji. PGNiG to mocny, stabilny i nowoczesny koncern, dla którego nowoczesne bloki gazowe są istotne w kontekście rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w Polsce" - dodał Topolski.

Według prezesa PGNiG Pawła Majewskiego, takie jednostki wytwórcze, jak w Stalowej Woli, są odpowiedzią na wyzwania związane z niskoemisyjną transformacją polskiej gospodarki. PGNiG chce być ważnym graczem w tej transformacji - dodał Majewski.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24