Reklama

Klimat

W czasach koronawirusa wyręby lasów tropikalnych wzrosły dwukrotnie

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Raport Światowego Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) wskazuje, że czasie kryzysu związanego z epidemią koronawirusa prawie dwukrotnie wzrosły wyręby lasów tropikalnych.

WWF alarmuje, że lasy są niszczone coraz bardziej. Wyręby wzrosły od 2017 roku o 150%. W samym marcu 2020 br. zniknęło w Indonezji 1300 km2 lasów tropikalnych, a w Kongo 1000 km2. W kwietniu br. w Brazylii wyrąbano 529 km2 lasów, czyli o 171% więcej niż rok wcześniej.

Łącznie w marcu br. powierzchnia lasów tropikalnych zmniejszyła się o 6500 km2. Szef niemieckiego WWF Christoph Heinrich uważa, że to "efekt korony". Niektóre rządy w okresie lockdownu wycofały się z ochrony lasów, przez co wzrosła liczba nielegalnych wycinek. 

Jednak głównym powodem zmniejszenia się powierzchni nie był natury przestępczej. W ubogich krajach koronakryzys pozbawił źródeł utrzymania wielu ludzi. Legalny obrót drewnem został wstrzymany przez zamknięcie szlaków komunikacyjnych. Drewno np. z Konga było eksportowane do Chin i Wietnamu, co w czasie epidemii było niemożliwe. Lasy tracą swoją handlową wartość, przez co coraz częściej są przekształcane w tereny rolne.

Reklama

Komentarze

    Reklama