Turów: Czesi podbijają stawkę. Polska będzie płacić 5 mln euro dziennie?

7 czerwca 2021, 21:09
the-flag-of-the-4702837_1920(1)
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Czesi zapowiedzieli złożenie skargi za brak wykonania przez Polskę postanowienia o zatrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Będą domagać się kary w wysokości 5 mln euro dziennie.

Jak podał portal ceskenoviny.cz, czeski rząd zamierza domagać się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej kary dla Polski za niewykonanie postanowienia dotyczącego wstrzymania wydobycia w kopalni Turów. Praga ma zaproponować stawkę 5 mln euro dziennie za każdy dzień zwłoki w realizacji orzeczenia TSUE.

21 maja TSUE - przychylając się do argumentów strony czeskiej - nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Postanowienie to nie zostało wykonane. Rząd w Warszawie argumentował, że wstrzymanie pracy zakładu oznaczałoby konieczność wyłączenia elektrowni, która jest ważnym punktem na mapie energetycznej kraju.

image

 Reklama

Od tego czasu polski rząd rozpoczął dialog ze stroną czeską, którego efektem - według zapowiedzi premiera - miało być wycofanie skargi przez Pragę. Tak się jednak nie stało. Teraz Czesi zapowiadają podbicie stawki - poza złożeniem skargi na niewykonanie postanowienia zapowiedzieli również, że porozumienie z Polską ma dotyczyć nie tylko inwestycji na kwotę od 40 do 50 mln euro, ale też konkretnych informacji. Warszawa będzie musiała dostarczyć dane na temat sytuacji geologicznej oraz informacje z bieżącego monitoringu.

Według zapowiedzi czeskiego rządu przytaczanych przez ceskenoviny.cz, dokładna treść porozumienia ws. Turowa ma być ujawniona „w najbliższych tygodniach”.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
MArio
wtorek, 8 czerwca 2021, 09:28

Pięknie Niemcy rozgrywają Polskę. W trybie pilnym rząd powinien uruchomić program gazowania podziemnego węgla i uruchomić dofinansowanie paneli dla obywateli. Szybko pojawi się w systemie nowe megawaty mocy. Im się marzy interwencyjny zakup energii od nich...

Za
środa, 9 czerwca 2021, 23:55

Do tego potrzebna elektrownia atomowa a taka w tym kraju nie powstanie nigdy

Starszy bosman
wtorek, 8 czerwca 2021, 02:06

Zróbmy powtórkę z 1968 roku.

wtorek, 8 czerwca 2021, 21:04

Jestem za

szwejk
wtorek, 8 czerwca 2021, 00:34

Czy ktoś nie pomyślał o wyrywkowej kontroli dużej ilości samochodów i ogólnie biznesów prowadzonych w Polsce przez Skodę?

Tweets Energetyka24