Reklama

Elektroenergetyka

Energetyczne start-upy - bałtyckie wzory do naśladowania [ANALIZA]

Fot. Unsplash
Fot. Unsplash

Świat energetyki każdego dnia coraz bardziej przybiera na sile i coraz szybciej zmierza w stronę zmian. Świetnym przykładem dla wdrażania innowacji są kraje bałtyckie, które dobrze radzą sobie w warunkach oczekiwania pozyskiwania jak największych ilość energii ze źródeł odnawialnych. Jakie start-upy rozwijają nasi bliscy sąsiedzi?

Estoński start-up Elcogen to ciekawe rozwiązanie, które po wielu latach badań pozwoliło na sprzedaż 2 generacji produktów wielu dużym podmiotom na światowym rynku. Czym zajmuje się ten start-up? Jest to zaawansowany producent ogniw ze stałym tlenkiem wspieranymi ceramiczną anodą, które zapewniają zwiększoną wydajność elektryczną i pozwalają na zmniejszenie poziomu kosztów energii. Ogniwa wykorzystują wodór lub węglowodory do produkcji energii elektrycznej w procesie elektrochemicznym, którego produktem ubocznym jest ciepło. Składają się one z anod, katod i elektrolitów, a skomplikowane procesy chemiczne pomiędzy tymi elementami pozwalają na produkcję energii przy jednoczesnym pozyskaniu korzyści niemożliwych do osiągnięcia z wykorzystaniem innych technologii. Technologia osiąga wyjątkowo wysoki współczynnik konwersji energii pierwotnej na energię elektryczną, niespotykany w innych podobnych mechanizmach. Pojedyncze płaskie płytki o grubości 0,4mm łączy się w stosy ogniw, które są zintegrowane między sobą, tworząc systemy ogniw paliwowych. Systemy te generują wydajną energię, która następnie służy w celach mieszkaniowych, transportowych czy przemysłowych.

Innowacyjne pomysły na rozwój sektora mają także litwini. WePower to platforma, która łączy dostawców energii, nabywców korporacyjnych i producentów energii i pozwala im na dokonywanie łatwych i bezpośrednich transakcji w przedmiocie energii odnawialnej. Dzięki niej przedsiębiorstwa mogą kupować energię od lokalnych producentów, co jest niezwykle istotne w kontekście sprawnie funkcjonującego, rozproszonego systemu energetycznego. Bez specjalnego systemu na takie działanie mogli pozwolić sobie tylko największe podmioty. Dziś indywidualni nabywcy mają szansę na nabycie energii w bardzo korzystnych cenach, a przy tym wyeliminowana zostaje konieczność zawarcia umowy typu PPA. Tego rodzaju uproszczenia skutkują zwiększeniem dostępu energii odnawialnej do szerszego kręgu odbiorców, gwarantując większą płynność na rynku. Start-up prezentuje bardzo elastyczne, przyszłościowe podejście, którego oczekują użytkownicy systemu. Schemat działania przedsiębiorstwa pokazuje, że energetyka w dzisiejszych czasach ma być kompromisowa, jej postrzeganie z wielkiego przemysłu ma zmienić się w łatwo dostępny, bliski odbiorcom i prosty w zarządzaniu obszar pozwalający na korzystanie z energii z wybranego przez siebie źródła.

Interesujące rozwiązanie proponuje także fiński start-up CollectiveCrunch, który jest liderem sztucznej inteligencji dla branży leśnej. Jego działania skupione są wokół prognozowania inwentaryzacji lasów i wychwytu dwutlenku węgla. Sztuczna inteligencja w połączeniu z analizą zasobów leśnych stanowi wyjątkowe połączenie zbioru danych dla klimatu. Rozwiązanie to ma pomóc w efektywnym wykorzystaniu zasobów naturalnych, zarządzaniu terenami leśnymi oraz wspomóc podmioty składujące dwutlenek węgla. Aplikacja pozwala na planowanie sprzedaży terenów leśnych, poszukiwania nowych nieruchomości, pomaga w optymalizacji utrzymania lasu oraz zapewnia aktualny i dokładny wskaźnik wychwyconego dwutlenku węgla. Możliwe jest dokładne obliczenie emisji, informacje na temat składowania, a także monitorowanie innych obszarów z ogromną precyzją. Ten mechanizm ma znaczenie zwłaszcza w kontekście handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. Jest bardzo dokładny, nowoczesny, a co najważniejsze, przystaje do zachodzących w sektorze zmian.

Reklama
Reklama

Northvolt czyli szwedzka spółka założona w 2016 roku to jeden z producentów świetnie prosperujących w branży zielonych baterii. Jak mówią przedstawiciele firmy, ich misją jest tworzenie akumulatorów o 80% niższym śladzie węglowym w porównaniu do tych wytwarzanych przy użyciu energii węglowej. Oferują oni wysokowydajne ogniwa litowo-jonowe, które w 97% nadają się do recyklingu. Odzyskanie zużytych baterii i przetworzenie ich na nowe pozwala na znaczne zbliżenie się do zamknięcia obiegu. Zrównoważone i inteligentne ogniwa o zwiększonej wydajności to kolejny z przykładów jak zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko i wzbogacić branżę energetyczną efektywnymi rozwiązaniami.

Kraje Europy Północnej z transformacją energetyczną radzą sobie coraz lepiej. Kreatywność i skuteczność innowatorów rynku budzą podziw i zachęcają do inwestycji na rynku energii odnawialnej, a ich prośrodowiskowe podejście inspiruje i popycha do poszukiwań bardziej wydajnych, skutecznych i zielonych rozwiązań. Bez wątpienia tego rodzaju przedsięwzięcia mogą sprostać oczekiwaniom użytkowników rynku, którzy są otwarci i gotowi na nowe. Przykłady nieszablonowego myślenia twórców z północy mogą być wzorem dla pomysłodawców udogodnień energetycznych w innych częściach nie tylko Europy, ale i świata.

Paulina Grądzik
[Poglądy autorki nie mają związku z zajmowanym przez nią stanowiskiem]

Reklama

Komentarze (1)

  1. Analityk

    Skoro "Poglądy autorki nie mają związku z zajmowanym przez nią stanowiskiem", to w jakim celu firmuje treści, które mają się nijak do stanu faktycznego, który mówi, że nie ma prawa powstać na Bałtyku choćby jeden wiatrak?

Reklama