Šefčovič dla Energetyka24: zmiany w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie są możliwe

4 grudnia 2018, 14:03

W rozmowie z red. Jakubem Wiechem Maroš Šefčovič, europejski Komisarz ds. Unii Energetycznej, stwierdził, że zmiany mające na celu uczynienie unijnej gospodarki neutralną klimatycznie w ciągu następnych trzech-czterech dekad są możliwe do wprowadzenia.

KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Łysiejący
piątek, 7 grudnia 2018, 18:42

Oderwałeś się, Kolego, od rzeczywistości i poszybowałeś w nieznane rejony. Wiesz czym są "ciche wiosny" na "dających wielu gatunkom ptaków żer" łąkach? Odejście od paliw kopalnych i zerowa emisja CO2 (czyli w stu procentach zbilansowana pochłanianiem przez biosferę) - taki jest cel. Żeby wytłumaczyć Ci w jakim położeniu znajduje się UE (również Polska), posłużę się cytatem z raportu Eurostatu: "W latach 2013–2015 w UE-28 wskaźnik zależności energetycznej wzrósł o 0,9 punktu procentowego. Szczegółowa analiza wykazuje, że najwyższe wskaźniki w 2015 r. odnotowano w przypadku ropy naftowej (88,8 %) i gazu ziemnego (69,1 %), natomiast najniższy odnotowany wskaźnik w przypadku paliw stałych wyniósł 42,8 %." Bez niezależności energetycznej nie ma niezależności politycznej. 1/4-1/3 polskiego PKB wyjeżdża za granicę jako płatność za surowce energetyczne.

MacGawer
środa, 5 grudnia 2018, 10:26

Czym innym jest prowadzenie zrównoważonej czyli neutralnej dla środowiska i klimatu polityki, czym innym działania UE. Te drugie są antyskuteczne co widać: rosnące zużycie energii, coraz większe problemy gospodarcze. Gdy pomysł zerowej emisji CO2 zostanie skutecznie przeforsowany nie pozostanie nic innego jak zaorać całą Europę i przeprowadzic się w inne rejony, tu już nic nie zostanie. Trochę realizmu panowie, nawet ekolodzy dawno zauważyli iż człowiek jest ważną częscią ekosystemu i eliminacja jego wpływu może powodować duże problemy. Tak było po wysiedleniu tubylców by robić rezerwaty dla afrykańskich zwierząt. Tak jest po zaprzestaniu wypasu gdy zanikają dajace żer wielu gatunkom ptaków łąki... Wystarczy odrobina rozsądku, nic więcej.

Tweets Energetyka24