Co roku przez turbiny wiatrowe ginie nawet pół miliona ptaków

30 czerwca 2021, 16:25
birds-216827_1280
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Według szacunków US Fish and Wildlife Service każdego roku na farmach wiatrowych ginie 140–500 tys. ptaków. Turbiny wiatrowe są też jedną z głównych przyczyn masowej śmiertelności nietoperzy – według niektórych badań w ten sposób ginie ich ponad 800 tys. rocznie. Polska firma stworzyła system monitoringu mający uratować wiele istnień. Kamery HD zamontowane na wieży wiatraka są w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się do turbiny ptaki i ostrzec je przed niebezpieczeństwem. 

Polska firma opracowała system monitoringu, który chroni ptaki przed zderzeniem z turbiną wiatraka. Rozwiązanie pomyślnie przeszło testy na Farmie Wiatrowej Lotnisko należącej do Grupy PGE. Umieszczone na ośmiu modułach na wieży wiatraka 24 kamery HD są w stanie w ciągu dwóch sekund wykryć zbliżające się do turbiny ptaki, a następnie samoczynnie wybrać działanie, które zminimalizuje ryzyko kolizji. Może to być ostrzegawczy sygnał świetlny, dźwiękowy lub automatyczne zatrzymanie turbiny.

– Bioseco już od wielu lat opracowuje system do ochrony czy ratowania ptaków, dużych ptaków na farmach wiatrowych. To urządzenie monitoruje przestrzeń powietrzną wokół turbiny i w momencie, kiedy wykrywa ptaka lub stado ptaków, daje sygnał do turbiny, żeby się zatrzymała, a jednocześnie wysyła sygnały świetlne i dźwiękowe, żeby ostrzec ptaka przed niebezpieczeństwem – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Krzysztof Paszek, współzałożyciel Bioseco.

Badania potwierdziły skuteczność systemu. Wykrywalność lecącej kani rudej w obrębie 400 m od turbiny wiatrowej wyniosła ponad 80 proc., podobny wynik osiągnięto w przypadku żurawi lecących w obrębie 500 m od wiatraka. System pozwala też zmniejszyć o blisko 80 proc. okresowe wyłączanie turbin, związane właśnie z kolizją z ptakiem. Fałszywe wykrycia to zaledwie 4 proc. przypadków.

– Projekt jest już po okresie komercjalizacji, tzn. jest już seryjnie produkowany i sprzedawany, już funkcjonuje w Polsce, został również sprzedany do Niemiec, Francji oraz Hiszpanii, zarówno kontynentalnej, jak i na Wyspach Kanaryjskich. Rynek będzie rósł, większa jest świadomość ekologiczna i wiedza na temat liczby ptaków, które giną na farmach wiatrowych. Wiele farm nie ma żadnych tego typu systemów, które ratowałyby ptaki przed kolizją z turbinami – mówi współzałożyciel Bioseco.

Niedawno norwescy naukowcy odkryli, że pomalowanie jednej z trzech łopat turbiny wiatrowej na czarno zmniejsza śmiertelność ptaków o 72 proc.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
OZman
czwartek, 1 lipca 2021, 11:56

Turbiny o pionowej osi obrotu zacząć stosować. Kręcą się z mniejszą prędkością, są cichsze, mogą być również tańsze i wydajniejsze, bo mają lepsze przeniesienie napędu oraz mniej części. Z powodzeniem można je posadowić na płaskich dachach budynków użyteczności publicznej. Nie stanowią również zagrożenia dla ptaków, chociaż część i tak pewnie będzie ginąć. Pod kołami kół ginąć może na świecie równie dużo a może i więcej ptaków. Oficjalnych statystyk oczywiście nie ma, bo trudno z pełną dokładnością to policzyć. Są dane jedynie szacunkowe. Więc jeśli już tak bardzo chcecie o to dbać, to przestańcie lobbować tylko za jednym, a zacznijcie promować wszystko po równo. Bo akurat turbiny wiatrowe o pionowej osi obrotu są rozwiązaniem tego straszliwego problemu.

Palmel
środa, 30 czerwca 2021, 18:50

każdego roku na farmach wiatrowych ginie 140–500 tys. ptaków i to jest jeden ze skutków wiatraków a gdzie migotanie światła, ultra czy infra dźwięki

MacGawer
środa, 30 czerwca 2021, 21:11

No to w Danii ani jednego ptaka nie mają. I nietoperza. A może jest inaczej bo coś mi sie wydaje, że mają? Rozrzut między 140 a 500 tys pokazuje, że to tylko i wyłącznie szacunki. Nie napiszę skąd wzięte bo post nie przejdzie. Znajomy pracuje w gminie gdzie jest dużo wiatraków i na razie nie zaobserwowali tej masakry. Pod wiatrakami martwych ptaków i nietoperzy niet.

mc.
środa, 30 czerwca 2021, 20:59

Ale po co? Pomysł Norwegów jest najprostszy - pomalowanie 1 łopaty na czarno.

Tweets Energetyka24