Agencja Moody’s utrzymała rating kredytowy PGE

26 stycznia 2021, 15:03
840_472_matched__p2r1xs_PGE3
Fot. Energetyka24
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Agencja ratingowa Moody’s Investors Service utrzymała długoterminowy rating dla PGE na poziomie Baa1 z perspektywą stabilną. Zmiana strategii w kierunku OZE i źródeł niskoemisyjnych przekłada się na wiarygodność kredytową - skomentował prezes PGE.

Jak poinformowała we wtorek spółka, analitycy Moody’s pozytywnie ocenili nową strategię Grupy PGE, która zakłada, rozwój źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych oraz osiągnięcie celu neutralności klimatycznej do 2050 r.

Według PGE, agencja oceniła, że zdolność kredytową Grupy wzmacnia jej dominująca rola na polskim rynku energetycznym oraz pozycja lidera w segmentach wytwarzania energii, ciepła sieciowego oraz sprzedaży energii.

Jak podała spółka, Moody’s wskazała jako istotną okoliczność przewidywalność zysków, ze względu na fakt, że około 50 proc. zysku EBITDA pochodzi z segmentów regulowanych - dystrybucji i ciepłownictwa.

image

 

„Opinia kredytowa Moody’s wskazuje, że przyjęta przez nas zmiana strategii w kierunku energii odnawialnej i źródeł niskoemisyjnych była decyzją, która bezpośrednio przekłada się na stabilność finansową i wysoką wiarygodność kredytową Grupy PGE” - skomentował prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Spółka zaznaczyła też, że według Moody’s znaczącym wyzwaniem dla PGE będą zarządzanie złożonym procesem zmiany strategii spółki, kwestia wydzielenia aktywów węglowych oraz realizacja dużych inwestycji w farmy wiatrowe na morzu.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Niuniu
środa, 27 stycznia 2021, 14:12

No nie wiem czy na miejscu Pana Prezesa tak bym się cieszył. Polska przez Modys oceniana jest na poziomie A2 (ocena wyższa średnia), Baa1 to o dwie kategorie niżej (ocena niższa średnia) następny poziom to już Baa2 czyli - nieinwestycyjny rating spekulacyjny. Dokładniej mówiąc językiem ekonomicznym Baa1 to - Dłużnik ma ODPOWIEDNIĄ zdolność do wywiązania się ze swoich zobowiązań finansowych. Jednak niekorzystne warunki gospodarcze lub zmieniające się okoliczności z większym prawdopodobieństwem doprowadzą do osłabienia zdolności dłużnika do wywiązania się ze zobowiązań finansowych. Osobiście uważam, że i tak jest to sukces bo wobec dominującego udziału energetyki węglowej w PGE ocena mogła być znacznie bardziej surowa. Ale cieszyć się nie ma z czego.

Tweets Energetyka24