Reklama

Ropa

Orlen chwali się blokiem CCGT. „Jesteśmy piątą grupą energetyczną w Polsce”

Fot.: Energetyka24
Fot.: Energetyka24

Na konferencji prasowej w Płocku przedstawiciele PKN Orlen oraz Siemens Polska opowiadali dziennikarzom o nowym bloku CCGT, który właśnie został uruchomiony. Jak poinformował polski gigant naftowy, ta najnowsza w Polsce gazowo-parowa jednostka wytwórcza należy do europejskiej czołówki, a jej funkcjonowanie wymiernie przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne kraju. 

Konferencję otworzył Jarosław Dybowski Dyrektor Wykonawczy ds. Energetyki PKN Orlen. „Jest to dla nas bardzo duże wydarzenie. Oddajemy do eksploatacji najnowszy w Polsce i jeden z największych bloków gazowo-parowych w Europie. Wszyscy jesteśmy bardzo dumni, że ten blok działa i pracuje” – powiedział.

„Poprzez oddanie tego bloku Orlen stał się piątą grupą energetyczną w Polsce. Posiadamy obecnie 6,1 GWt zainstalowanej mocy cieplnej i 1,9 GWe mocy elektrycznej. Każdy oddany do użytku megawat przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne kraju” – stwierdził Dybowski.

Jak zaznaczył dyrektor, Orlen jest obecnie największym przemysłowym producentem energii i ciepła w Polsce. „Rozlokowanie mocy wytwórczych w trzech krajach – Polsce, Litwie i Czechach – czyni z nas też gracza międzynarodowego” – dodał Dybowski. 

„Nasz blok, usadowiony w centrum Polski z bardzo dużą możliwością regulacyjną, stanowi istotną wartość dla systemu energetycznego. To inwestycja, która jest ważna dla nas, ale także dla systemu elektroenergetycznego” – stwierdził.

Z kolei o realizacji bloku w Płocku opowiedział Grzegorz Należyty, Członek Zarządu Siemens Polska, głównego wykonawcy jednostki. „Orlen postawił przed realizacją ogromne wyzwanie. Mówimy o tym, że przyszłościowym paliwem w Polsce jest energia elektryczna. Orlen zdecydował się zainwestować w najnowocześniejszą technologię dostępną na rynku” – powiedział.

„Polska to drugie miejsce w Europie po Niemczech, gdzie działa blok tzw. klasy H. W kwietniu 2015 roku rozpoczęliśmy prace na budowie bloku. Do realizacji zużyliśmy 20 000 m sześciennych betonu, 5 tysięcy ton konstrukcji stalowych i ponad 26 kilometrów rurociągów. Na budowie pracowało w sumie 7500 osób” – oznajmił Należyty.

O szczegółach nowej instalacji opowiedział Tomasz Jakubowski, Dyrektor Zakładu CCGT Płock. „W pełni wpisujemy się w synergię działalności naszego koncernu. Jesteśmy bardzo chcianym i silnym graczem w obrębie krajowego systemu energetycznego. Bez technologii, w jakiej został wybudowany blok, nie byłoby to możliwe. Blok bowiem może pracować w różnych trybach pracy: w trybie kondensacyjnym, kogeneracyjnym i mieszanym” - powiedział.

„Moc tego bloku to 608 MW, tyle co moc 10 silników największych tankowców świata. Można tym zasilić średnio pół miliona domków jednorodzinnych. Waga turbozespołu to 1,5 tysiąca ton, czyli tyle, co 36 czołgów T 72. Waga wszystkich kabli użytych na CCGT wystarczyłaby na instalacje elektryczne dla 10 tysięcy gospodarstw domowych” – dodał.

Reklama

Komentarze

    Reklama