Orsted: USA muszą szybciej wydawać pozwolenia na offshore jeśli chcą osiągnąć cele klimatyczne

2 lipca 2021, 13:41
offshore farma wiatrowa
Fot. Pixabay

"Stany Zjednoczone muszą przyspieszyć wydawanie pozwoleń na projekty, jeśli mają osiągnąć cel administracji Bidena na 2030 r. dotyczący morskiej energii wiatrowej" -  oświadczył w czwartek Orsted.

Stany Zjednoczone, z zaledwie dwoma małymi elektrowniami wiatrowymi na morzu, pozostają w tyle za europejskimi krajami w zakresie rozwoju technologii energii odnawialnej. 

Administracja prezydenta Joe Bidena postawiła sobie za cel zainstalowanie 30 gigawatów morskiej mocy wiatrowej na wodach USA do 2030 r. – prawie tyle, ile już istnieje w europejskim przemyśle od dwóch dekad. Jednak planowanie i budowa nowych projektów może zająć nawet 10 lat.

„Zainstalowanie 30 GW do 2030 r. będzie oznaczało, że procesy wydawania zezwoleń będą musiały zostać przyspieszone” - powiedział Reuterowi dyrektor handlowy i zastępca dyrektora generalnego Orsted, Martin Neubert.

Neubert przemawiał dzień po tym, jak organy regulacyjne New Jersey ogłosiły, że duńskiemu Orsted i konsorcjum Royal Dutch Shell i EDF przyznano dwa przetargi na morskie farmy wiatrowe w stanie północno-wschodnim. To największy tego typu projekt w historii USA. 

Zwrot Bidena w kierunku energetyki wiatrowej nastąpił po tym, jak jego poprzednik, Donald Trump, wstrzymał rozwój branży, gdy w trakcie swojej kadencji anulował pierwszy wniosek o pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej na skalę komercyjną. 

„Bez wątpienia cała branża morskiej energii wiatrowej w USA cierpi z powodu moratorium na wydawanie zezwoleń, którego doświadczyliśmy w ciągu ostatnich lat” -powiedział Neubert.

„Widzimy realne działania i wolę, aby iść naprzód po stronie organów federalnych” – dodał. 

"Aby osiągnąć tak ambitny cel jak neutralność klimatyczna, potrzebne są również znaczne ilości nowych dzierżaw dna morskiego i masowa rozbudowa sieci" -  powiedział Neubert.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24