Orlen już za dwa lata będzie produkował paliwo wodorowe

20 września 2019, 12:03
Hydrogen_Fuel_Station_Sign
Fot.: commons.wikimedia.org

Nowe inwestycje Orlenu w rafinerii Trzebinia umożliwią produkcję paliwa wodorowego.

PKN Orlen podjął decyzję o dokonaniu nowych inwestycji na obszarze swoich zakładów w Jedliczach i Trzebini. W ich ramach możliwa stanie się produkcja oczyszczonego wodoru w rafinerii Trzebina, który będzie mógł zostać wykorzystany jako paliwo do napędu samochodów lub autobusów.

Produkcję paliwa wodorowego PKN Orlen zamierza rozpocząć w terminie od półtora do dwóch lat, ogłosił prezes spółki Daniel Obajtek podczas briefingu w Trzebinii 20 września.

„Już prowadzimy rozmowy z samorządami na temat wykorzystania paliwa wodorowego do napędu autobusów miejskich. To są zaawansowane rozmowy, które prowadzimy z jednostkami samorządu terytorialnego w aglomeracji śląskiej i w Małopolsce” - powiedział Daniel Obajtek.

Polska już teraz jest jednym z największych producentów wodoru, jednak jego czystość nie pozwala na wykorzystanie go jako paliwa.

KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Kiks
piątek, 20 września 2019, 17:05

Po co. Polska i bez tego produkuje sporo wodoru jako produkt uboczny wielu gałęzi przemysłowych.

Righteous
piątek, 20 września 2019, 14:48

Bardzo dobrze, powinni się tym zająć na szerszą skalę. Rząd powinien zrezygnować z dofinansowania i budowy elektryków, na rzecz aut na wodór, do momętu kiedy Orlen będzie produkowała wodór. Orlen natomiast powinien także zainwestować w stację, by co najmniej jeden dystrybutor na stacji umożliwiał tankowanie aut wodorowych. A zamiast Polskiego auta elektrycznego, powinno być Polskie auto na wodór, produkowane w Polsce na polskich częściach, na tyle ile to możliwie.

hydrogen
niedziela, 22 września 2019, 14:54

auta na wodór z reguły posiadają silniki elektryczne toteż budowa "elektryków" to krok w dobrą stronę. podzielam entuzjazm dla wodoru.

Tweets Energetyka24