Saudyjczycy wracają do gry. Zysk naftowego giganta wyższy o 30%

5 maja 2021, 17:46
Fadhili Gas Plant Project05
Fot. www.aramco.com

Jedna z największych kompanii naftowych świata, Saudi Aramco, poinformowała, że jej zysk netto za pierwszy kwartał 2021 roku wyniósł 21,7 mld dol. To aż 30% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Uzyskany wynik tłumaczony jest głównie poprawą koniunktury gospodarczej. Niebagatelną rolę odegrały również zmiany na rynku ropy - związane zarówno ze wzrostem marż, jak i notowań surowca.

W pierwszych miesiącach bieżącego roku Saudyjczycy wydobywali średnio 8,6 mln baryłek ropy dziennie.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że w pierwszej połowie kwietnia koncern Saudi Aramco zawarł z konsorcjum EIG Global Energy Partners. Dotyczy ona sprzedaży udziałów w biznesie rurociągowym, a jej wartość przekracza 12 miliardów dolarów. To pierwsza transakcja tych rozmiarów od debiutu spółki na giełdzie w 2019 roku. Królestwo sprzedało wówczas mniejszościowy pakiet udziałów za 29,4 mld dol.

Konsorcjum pod kierownictwem EIG nabyło udziały w spółce Aramco Oil Pipelines i na 25 lat uzyskało prawo taryfowania surowca przesyłanego należącą do niej siecią ropociągów.  „Transakcja stanowi kontynuację strategii Aramco mającej na celu uwolnienie potencjału aktywów i zmaksymalizowanie wartości dla akcjonariuszy” - czytamy w oświadczeniu firmy. Reuters podawał, że Saudyjczycy zachowają pakiet większościowy (51%) oraz kontrolę operacyjną nad siecią rurociągów. Transakcja nie wpłynie (ani teraz, ani w przyszłości) na wielkość wydobycia ropy. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24