OPEC: część kartelu spotkała się nieformalnie w Boliwii

23 listopada 2017, 10:56
Fot. Pixabay

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana blisko 58 dolarów za baryłkę. W czwartek surowiec lekko tanieje, ale w ciągu 2 poprzednich sesji zyskał 3,4 proc. Zanim dojdzie do spotkania OPEC w Wiedniu odbywają się już nieformalne rozmowy w Boliwii. Zapasy ropy w USA spadły - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na I na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 57,89 USD, po zniżce o 13 centów.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkuje o 17 centów, czyli 0,3 proc., do 63,15 USD za baryłkę.

Coraz bliżej do posiedzenia OPEC. 30 listopada w Wiedniu odbędzie się spotkanie krajów kartelu, które zdecydują o dalszych losach obecnie obowiązującego porozumienia o niższych dostawach ropy z kartelu.

Na rynkach oczekuje się, że OPEC zdecyduje o przedłużeniu obecnego porozumienia o niższych dostawach ropy z OPEC poza marzec 2018 r.

Khalid Al-Falih, minister ropy Arabii Saudyjskiej, zadeklarował konieczność podjęcia decyzji o wydłużeniu polityki ograniczania podaży surowca przez OPEC i pozostałe kraje na szczycie 30 listopada.

Al-Falih podkreślił, że do marca 2018 r., gdy wygasa obecne porozumienie, zapasy ropy w krajach rozwiniętych nie spadną do poziomu 5-letniej średniej (oficjalny cel polityki cięć). Arabię Saudyjską popierają m.in. Kuwejt oraz Irak.

Do nieformalnego spotkania przedstawicieli 6 krajów OPEC i ministra energii Rosji - Aleksandra Nowaka - doszło już w Boliwii, przy okazji trwającej tam konferencji gazowej.

Tymczasem zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 1,86 mln baryłek, czyli 0,4 proc., do 457,14 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Ankietowani przez Bloomberga analitycy oczekiwali spadku zapasów o 2,2 mln baryłek.

W Cushing, punkcie przesyłowym ropy WTI, zapasy tego surowca spadły w ub. tygodniu o 1,83 mln baryłek - podał DoE. To najmocniejszy spadek od lipca.

Wzrosła amerykańska produkcja ropy - już 5. tydzień z rzędu - do 9,66 mln baryłek dziennie.

Liczba nowych odwiertów ropy z łupków wzrosła o 9 i wynosi obecnie 747 - wynika z danych firmy Baker Hughes.

"Najpoważniejszym czynnikiem, który może pomóc w utrzymaniu przez WTI poziomu 58 dolarów, są malejące zapasy ropy w USA, które spadły po raz pierwszy w ciągu ostatnich 3 tygodni" - mówi Kim Kwangrae, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc.

"Przedłużenie umowy przez OPEC o niższych dostawach jest już w cenach" - dodaje.

W czwartek w USA wolny dzień - Dzień Dziękczynienia. Nie będzie handlu na parkiecie - jedynie transakcje elektroniczne, które zostaną zaksięgowane w piątek.

Zobacz także: Saudyjczycy lobbują za przedłużeniem porozumienia OPEC

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24