Nowak: Rosja nie planuje zwiększenia produkcji ropy

2 kwietnia 2020, 14:16
nowak kremilu.ru
kremlin.ru

Rosja nie planuje zwiększenia produkcji ropy, warunki rynkowe nie są do tego odpowiednie - powiedział rosyjski minister energii Aleksander Nowak.

„Rosja nie ma planów zwiększenia produkcji, ponieważ na rynku występuje nadpodaż” – powiedział Nowak agencji Reutera.

Dodał także, że Rosja nie omawiała jeszcze sytuacji rynkowej z Arabią Saudyjską, ale nie wykluczyła takiej możliwości w przyszłości.

Według centralnego centrum dyspozytorskiego kompleksu paliwowo-energetycznego średnia dzienna produkcja ropy i w Rosji w marcu spadła o 0,1% do 11,294 mln baryłek dziennie. W ujęciu rocznym wskaźnik również spadł o 0,1%.

Marzec był ostatnim miesiącem, w którym formalnie nadal obowiązywało porozumienie o ograniczeniu wydobycia ropy zawarte przez OPEC i szereg państw spoza tej organizacji (OPEC +). Trwało ono od początku 2017 r., jego warunki wielokrotnie się zmieniały.

W pierwszym kwartale 2020 r. kartel zmniejszył produkcję o 1,7 mln baryłek dziennie w porównaniu do poziomu z października 2018 r., z czego o 300 tys. produkcję zmniejszyła Rosja.

Jednak na początku marca, kiedy ujawniło się zagrożenie spadkiem popytu na ropę z powodu koronawirusa, kraje OPEC + nie były w stanie zgodzić się na zmianę parametrów umów lub ich rozszerzenie. W rezultacie od 1 kwietnia nikt w OPEC nie ma ograniczeń w produkcji ropy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
czytelnik
piątek, 3 kwietnia 2020, 13:43

Oczywiście że Rosja nie planuje zwiększenia produkcji bo w obecnym tempie i przy obecnych cenach surowca dokłada do biznesu i jedzie na rezerwie walutowej. Zwiększenie wydobycia przy obecnych cenach na rynku zwiększyłoby koszty i przyspieszyło rosyjskie bankructwo.

Artur
piątek, 3 kwietnia 2020, 11:53

Rosjanie dość dobrze przewidzieli, że szybciej zbankrutują łupkowe firmy amerykańskie, niż im wyczerpią się zapasy pieniędzy na funduszu rezerwowym. Można powiedzieć, że Rosjanie w tym rozdaniu wygrali. Wygrana dużym kosztem, bo jak się okazuje fundusz jest drenowany szybciej niż przewidywali - 30 mld dolarów na tydzień. Pytanie brzmi co będzie gdy skończą im się pieniądze za 6 do 12 miesięcy? Amerykańskich firm łupkowych już nie będzie, ale za to Rosjanie będą praktycznie na skraju bankructwa całego kraju. W co zatem grają Rosjanie?

GB
czwartek, 2 kwietnia 2020, 18:59

Jest dobrze dla świata bo Rosja sprzedaje już ropę po 4 USD za baryłkę (po tyle kupi Białoruś). Oby tak dalej.

rob ercik
piątek, 3 kwietnia 2020, 15:29

GB, w stanach już 6 mil na zasiłku ... jeśli uważasz że to dobre dla świata ... to powodzenia.

rob ercik
sobota, 4 kwietnia 2020, 13:27

Już ponad 10 mil

Tweets Energetyka24