Naimski: Nikt po za PGNiG nie zgłosił do Baltic Pipe

4 grudnia 2017, 15:21
Fot. Energetyka24

Podczas procedury Open Season PGNiG zarezerował 8,1 mld m sześc. przepustowości Baltic Pipe. "Z tego co wiemy, nikt inny się nie zgłosił i to jest bardzo dobrze" - powiedział w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Planowany gazociąg Baltic Pipe, łączący polski i duński system przesyłu gazu, ma mieć przepustowość 10 mld m sześc. rocznie. Ma być gotowy do października 2022 r.

Zobacz także: A jeśli na Baltic Pipe jest już za późno? [OPINIA]

PGNiG zabukował 8,1 mld m sześć. gazu na możliwe 9 mld, bo - jak wyjaśnił Naimski - według unijnych regulacji 10 proc. przepustowości gazociągu zawsze musi być wolnodostępne dla potencjalnych chętnych.

Jak dodał, na przełomie grudnia i stycznia PGNiG podpisze dwa 15-letnie kontrakty przesyłowe - z duńskim operatorem systemu przesyłowego Energinet. dk i polskim operatorem Gaz System. "To oznacza, że kolejne punkty w tym dość skomplikowanym harmonogramie wykonania tej inwestycji (budowy Baltic Pipe) pozostają pozytywnie zrealizowane. Harmonogram jest bardzo napięty, ale realizowany - pokreślił. Według rządowych planów, do grudnia 2018 r. zostanie podjęta ostateczna decyzja inwestycyjna, a inwestorzy podpiszą umowy o budowę.

Morski gazociąg systemowy to część strategicznego projektu infrastrukturalnego, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu na rynku europejskim. Umożliwi on transport błękitnego paliwa ze złóż w Norwegii na rynki duński i polski, jak również do odbiorców w sąsiednich krajach. Promotorami projektu są firmy Gaz - System z Polski oraz operator systemu przesyłu gazu w Danii Energinet. Zakończona w październiku br. druga faza tzw. procedury Open Season dla Baltic Pipe potwierdziła zainteresowanie rynku tym projektem.

Część podmorska projektu Baltic Pipe obejmuje budowę około 260-310-km odcinka dwukierunkowego gazociągu podmorskiego łączącego wybrzeże Danii i Polski. 

Zobacz także: Energetyczny Houdini”: gaz z szelfu norweskiego dla Ukrainy bez Baltic Pipe? [KOMENTARZ]

kn/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
mefis58
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 22:03

"Z tego co wiemy, nikt inny się nie zgłosił i to jest bardzo dobrze". Oto mamy definicję pojęcia "robienie dobrej miny do złej gry !!!! ŻENADA !!!

do szkoły kapuściane
sobota, 3 października 2020, 14:06

żenujące jest to że, jak widać, słowa „dywersyfikacja” oraz „uniezależnienie” są dla niektórych jeszcze zbyt trudne.

mefis58
poniedziałek, 4 grudnia 2017, 22:02

"Z tego co wiemy, nikt inny się nie zgłosił i to jest bardzo dobrze". Oto mamy definicję pojęcia "robienie dobrej miny do złej gry !!!! ŻENADA !!!

Tweets Energetyka24