Mocne oświadczenie premiera. Polska nie wykona postanowienia TSUE ws. Turowa?

21 maja 2021, 18:46
840_472_matched__qs0ary_262951757684c6eb5100bb
Fot. W. Kompała / KPRM / Flickr

Polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski - pisze w oświadczeniu premier Mateusz Morawiecki.

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce zatrzymanie wydobycia w kopalni węgla brunatnego Turów. Jest to efekt sporu, jaki Warszawa prowadzi przed TSUE z Pragą. Jednakże środek tymczasowy w postaci zatrzymania wydobycia przesądza też o działaniu należącej do PGE GiEK Elektrowni Turów.

Ze względu na to, że węgla brunatnego nie przewozi się na dalsze odległości ani też nie składuje, zatrzymanie wydobycia w kopalni oznacza wygaszenie elektrowni. Ta odpowiada za 4-8% polskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Działa tam również - oddany do użytku przed kilkoma dniami - nowy blok o mocy prawie 0,5 GW.

Głos w tej sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu wydał bardzo mocne oświadczenie, które może wskazywać, że Polska nie podporządkuje się postanowieniu TSUE.

image

 

"Żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich.  Bezpieczeństwo energetyczne należy właśnie do tego obszaru" - wskazał premier.

"Z kopalnią Turów jest powiązane nawet 4-7% produkcji energii elektrycznej Polski. Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów obywateli Polski. Zależy od niej normalne życie obywateli naszego kraju. Dzisiejsza decyzja TSUE jest bezprecedensowa i sprzeczna z podstawowymi zasadami funkcjonowania UE. Podjęte działania są nieproporcjonalne. Decydowanie w ramach tzw. środków tymczasowych o natychmiastowym zamknięciu niezwykle skomplikowanego mechanizmu energetycznego jest w istocie próbą rozstrzygnięcia sporu. Trzeba wyraźnie podkreślić, że na ten moment TSUE nie rozstrzygnęło zasadniczego sporu. Dzisiejsza decyzja ingeruje jednak w sposób nieodwracalny w jego istotę" - napisał w oświadczeniu szef Rady Ministrów.

"Polski rząd nie podejmie żadnych działań, które mogłyby godzić w bezpieczeństwo energetyczne Polski" - podsumował Morawiecki.

Niewykonanie postanowienia TSUE groziłoby Polsce nałożeniem kar finansowych przez Komisję Europejską.

KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 23 maja 2021, 15:47

I tak trzymać.

Driver25
sobota, 22 maja 2021, 20:26

Jesteśmy niepodległym krajem i żadne unijne dyktatury nie będą nami pomiatać. Miliony ludzi walczyło o niepodległość Polski i oddawali życie za naszą wolność. Nie poddawać się ekoterrorystom co chcą zlikwidować naszą energetykę i górnictwo węglowe a co za tym idzie nasza tańszą energię i konkurencyjność firm. Nie dajmy się zniewolić.

zimny kubek
niedziela, 23 maja 2021, 23:26

niestety za czasów dojnej zmiany nie jesteśmy już suwerenyym krajem, a górnictwo likwiduje ten nieudolny rząd. Dojna zmiana sprzeda polskę każdemu kto zapewni jej władzę. Jak myślisz po ci brutalna propaganda. Ludzie uczciwi jej nie potrzebują.

rob ercik
sobota, 22 maja 2021, 17:27

Tik tak, po oświadczeniu premiera RP świat zadrżał w posadach ... trochę jak po nowelizacji ustawy o IPN ... tylko tym razem pojadą przepraszać do Pragi

Jack
sobota, 22 maja 2021, 14:19

A wystarczyło przygotować lepszy raport do TSUE i nie byłoby problemu.

mc.
sobota, 22 maja 2021, 01:38

Ale o co chodzi ? Przecież możemy kupić węgiel brunatny od Czechów albo Niemców. Mają 9 kopalni (4 w Czechach, 5 w Niemczech) - osiem z nich jest większych od Turowa. Oczywiście to była ironia, choć kiedyś Bełchatów planował wozić węgiel z odległości 50km. Podsumowując: wszyscy są równi ale świnie są równiejsze.

dim
sobota, 22 maja 2021, 13:20

A ja myślę, że to polskie dwa ministerstwa (MSZ jako jedno z nich) próbowało pokazać czeskiej wiosce co to nie Oni. I przegrali. A wystarczyło grzecznie rzecz załatwiać zawczasu. Czas był.

Tweets Energetyka24