Ministerstwo Środowiska promuje elektromobilność

24 listopada 2017, 17:44
Fot. Energetyka24

Projekt „Efektywność energetyczna przez rozwój mobilności w Polsce” to znaczący krok w działaniach na rzecz transportu elektrycznego. Pojazdy napędzane na energię elektryczną są przyszłością oraz stanowią ważny punkt w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Z okazji tego projektu przedstawiciele resortu środowiska spotkali się z dziennikarzami podczas śniadania prasowego.

Innowacyjność dla dobra środowiska

„Połączenie odnawialnych źródeł energii z transportem elektrycznym jest rozwiązaniem, które eliminuje w części niską energię oraz emisję spalin. Jednocześnie elektromobilność zachowuje wszystkie elementy strategii zrównoważonego rozwoju.” - podkreślił w swoim wystąpieniu wiceminister środowiska Paweł Sałek, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej.

Kwestia elektromobilności jest jednym ze sztandarowych punktów planu realizowanego przez międzyresortowy Komitet Sterujący ds. Krajowego Programu Ochrony Powietrza.

Zobacz także: Wiceminister Dardziński: już za rok polska technologia dla autobusu elektrycznego [SKANER]

Elektromobilność szansą dla miast

W zakorkowanych centrach dużych miast sporym problemem nie jest niska emisja z kotłów grzewczych, a duże stężenie spalin emitowanych przez transport. Elektromobilność ma szansę przyczynić się do zniwelowania tych zanieczyszczeń.   

„Dlatego w ramach projektu uruchomiliśmy np. w Warszawie kolejne dwie stacje ładowania pojazdów elektrycznych wraz z fotowoltaicznymi źródłami energii. Zależy nam na tym, aby sieć poboru energii stale i systematycznie rosła.” – zauważył dr inż. Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Polskiego Instytutu Badawczego.

Wsparcie finansowe dla miast w ramach rozwoju elektromobilności

„Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aktualnie przeznaczył 200 mln zł na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego z uwzględnieniem zakupu autobusów miejskich napędzanych na energię elektryczną. Zachęcamy jednostki samorządu terytorialnego do wzięcia udziału w  naszych programach i ubieganie się o dotacje na ten cel.” - przypomniał Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.

Projekt „Efektywność energetyczna przez rozwój elektromobilności w Polsce” to projekt zrealizowany przez Instytut Ochrony środowiska – Państwowy Instytut Badawczy i Politechnikę Warszawską ze środków Norweskiego Mechanizmu Operacyjnego w ramach Funduszu Współpracy dwustronnej na Poziomie Programu Operacyjnego PL04.

Zobacz także: Wiceprezes PGE: Realizujemy elektromobilność pod kątem potrzeb samorządów

kn/MŚ

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24