Ministerstwo Klimatu przygotowuje Polską Strategię Wodorową

20 lutego 2020, 09:47
840_472_matched__q2fzgw_HydrogenFuelStationSign
Fot.: wikimedia.commons.org
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Ministerstwo Klimatu przygotowuje Polską Strategię Wodorową, która m.in. ma ułatwić pozyskiwanie unijnych funduszy na nowoczesne rozwiązania technologiczne - poinformował wiceminister klimatu, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii Ireneusz Zyska.

"Jesteśmy w trakcie przygotowania dokumentu strategicznego Polska Strategia Wodorowa. Dzięki temu będziemy mieli szansę na skorzystanie m.in. z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w nowej perspektywie budżetowej na nowoczesne rozwiązania technologiczne" - powiedział wiceminister.

"Jeżeli Komisja Europejska zobaczy, że mamy długofalową politykę, to łatwiej będzie nam przygotować później konkretne programy sektorowe" - dodał. Zyska zapowiedział, że programy te mogłyby być wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, inne instytucje finansujące i banki komercyjne.Wiceminister poinformował, że wodór w polskiej gospodarce będzie wykorzystywany w transporcie kołowym i kolejowym, przemyśle i jako tzw. magazyn energii.

Zyska podkreślił, że Polska chce produkować "zielony" wodór, który będzie pochodził z odnawialnych źródeł energii. "Mamy na to ogromne szanse" - ocenił.

"W strategii wodorowej musi też być pokazane, w których branżach będzie wodór wykorzystywany, kto będzie odbiorcą tego paliwa" - stwierdził.

Wiceminister przypomniał, że obecnie wodór jest produkowany głównie na Górnym Śląsku. "W przyszłości chcemy produkować wodór na morskich farmach wiatrowych" - dodał.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
gosc z CH
czwartek, 20 lutego 2020, 16:37

Jak dotąd wytwarzanie wodoru przez elektrolizę nie wyszło poza eksperymenty laboratoryjne. Jest to procedura bardzo energochłonna i niepozbawiona przeszkód technicznych. W szczególności chodzi tu o elektrolizę wody morskiej przez morskie farmy wiatrowe. Chlorek soli w wodzie morskiej niezmiernie komplikuje ten proces. Chodzi tutaj o korozję anody, co dramatycznie skraca żywotność system i hamuje uprzemysłowienie tego procesu.

gosc z CH
czwartek, 20 lutego 2020, 16:16

Dlaczego pełnomocnikiem od OZE jest prawnik, a nie ktoś kto się na tym zna?

Paranoid
wtorek, 24 marca 2020, 12:28

To jest typowe u nas, gdzie w spółkach z udziałem skarbu państwa/rządzie są inżynierowie? Absolwenci kierunków zarządzanie przecież muszą zarządzać i inżynierowie, no cóż to ci od tabelek i laboratorium ...

Tweets Energetyka24