Nieoficjalnie: Polska wyda 70 mld złotych na technologię jądrową z USA

20 października 2020, 19:15
nuclear-power-plant-4535760_1920
Fot. Pixabay

Według doniesień medialnych, amerykańska administracja liczy, że Polska podczas realizacji swego programu jądrowego zakupi technologie atomowe z USA warte ok. 70 mld złotych.

Według portalu investing.com przedstawiciel amerykańskiej administracji, a dokładnie Departamentu Energii stwierdził, że Polska w ramach swego programu jądrowego o szacowanej wartości 150 mld złotych dokona zakupów technologii z USA za kwotę około 70 mld złotych (18 mld dolarów).

Urzędnik stwierdził też, że w pierwszych fazach realizacji umowy weźmie udział - poza amerykańskim rządem - spółka Westinghouse.

Komentarze te pojawiły się po podpisaniu umowy międzyrządowej między Polską a Stanami Zjednoczonymi, która zakłada przygotowanie raportu obejmującego realizację założeń programu polskiej energetyki jądrowej.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Jerzy Lipka
czwartek, 22 października 2020, 16:15

Wszystko jedno, czy technologia będzie z USA, Francji, czy Korei Płd. Są porównywalne. Jeśli PiS chce z USA, w porządku, lecz niech będzie potem konsekwentny i wyruguje wpływy lobbystów sprzeciwiających się EJ w Polsce, z procesu decyzyjnego. Bo dość już szkody ci ludzie narobili, wysługując się interesom rosyjskim i niemieckim, niemal jak ich agentura!

Niuniu
czwartek, 22 października 2020, 04:23

Może tytuł powinien brzmieć "Polska pożyczy 70 mld na technologię jądrową z USA"? No ale niezależnie jak to nazwiemy to co będzie po wyjątkowo drogim zakupie tej technologii? Kto i za ile zbuduje Nam później elektrownie opartą na tej technologii?

EINSTEIN III
środa, 21 października 2020, 14:03

Nie powstanie żadna elektrownia atomowa, bo to wbrew ekonomii.

dim
czwartek, 22 października 2020, 01:41

a siły zbrojne, czy nie są przypadkiem także wbrew ekonomii ?

Sailor
środa, 21 października 2020, 13:57

Podejście tego rządu do sprawy atomu powala na kolana. Chcą zainwestować w amerykańską technologię od której gorsza jest tylko rosyjska. Czyli chcą nam podłożyć pod tyłem odbezpieczony granat. Natomiast nie jest chyba nawet rozważana możliwość pozyskania technologii od Francji czy Japonii, które to kraje mają najnowocześniejsze i najbezpieczniejsze reaktory. Szczególnie, że zakup technologii od Francji mógłby znacząco polepszyć nadwyrężone stosunki i to z naszej winy. Dosłownie geniusze.

dim
czwartek, 22 października 2020, 01:39

I uważasz, że istnieją jakiekolwiek szanse, że Francja, Japonia stanęłyby czynnie w obronie Polski, w razie inwazji ? Bo mnie już samo takie przypuszczenie wydaje się absurdem. Pomogą /ochronią Amerykanie lub nikt.

G
czwartek, 22 października 2020, 16:41

Za to USA zrobi z Polski poligon jeśli będzie się im to opłacało

Paranoid
środa, 21 października 2020, 11:04

Na jakiej podstawie dokonano takiego wyboru? Gdzie jest jakieś opracowanie nt. temat? Była jakaś formalna ocena technologii? Czy ktoś sprawdził kto jest właścicielem Westinghouse (byłego bankruta) i co się stanie jak ten właściciel nie będzie już "amerykański"? Czy armia urzędników z RCB wykonała jakąś pracę domową? To już wykracza poza granice absurdu i wasalizmu, redakcja Def24 powinna być bardziej dociekliwa

Tweets Energetyka24