Korupcja w śląskich kopalniach - pierwsze zatrzymania policji

6 lipca 2018, 13:30
tunnel-957963_1920 (2)
Fot.:Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


363 zarzutów, dotyczących m.in. fałszowania dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, usłyszało pięciu pracowników jednej ze śląskich kopalń oraz przedsiębiorca, który oszukiwał zakład co do ilości i zakresu wykonanych dla kopalni usług.

Śledztwo w tej sprawie przez blisko rok prowadzili policjanci z wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą komendy policji w Mikołowie, pod nadzorem miejscowej prokuratury. Akt oskarżenia przeciwko sześciu osobom trafił w ostatnim czasie do Sądu Rejonowego w Mikołowie. Sprawcy przyznali się do winy, zgłaszając chęć dobrowolnego poddania się karze.

Śledczy ustalili, że korupcyjny proceder kwitł w jednej z kopalń węgla kamiennego w powiecie mikołowskim, która zawarła umowę na wykonywanie prac remontowo-usługowych z firmą należącą do 61-latka z Czerwionki-Leszczyn.

"Przedstawiciel firmy okazał się jednak na tyle nieuczciwy, że zaczął oszukiwać kopalnię co do ilości wykonywanych prac remontowych. Przedstawiał do rozliczenia przerobione dokumenty, potwierdzające rzekomo wykonane usługi, które w rzeczywistości nie miały miejsca" - podała w piątek policja.

Pracownicy kopalni, którzy usłyszeli zarzuty korupcyjne, nie dołożyli należytej staranności przy weryfikacji przedłożonych dokumentów. Nie sprawdzano, czy dane usługa faktycznie została wykonana, a koszty wykazane w przerobionych dokumentach były zatwierdzane; tym samym przedsiębiorca otrzymywał zawyżone wynagrodzenie.

Na poczet naprawienia szkody i przyszłych grzywien śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych wart łącznie 25 tys. zł.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Praktyk
poniedziałek, 9 lipca 2018, 11:25

Kopalnia doświadczalne Barbara. Dział gospodarki naszynowej podlegający głównemu inżynierów energo-maszynowemu.

Georg
piątek, 6 lipca 2018, 20:20

Te 25 tys.zl zabezpieczone to naturalnie sa jakies kpiny.

Tweets Energetyka24