Koniec unijnych obostrzeń na chińskie panele słoneczne

3 września 2018, 15:07
solar-panels-1794467_1280 (1)
Fot.: Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Komisja Europejska poinformowała, że nie przedłuża obowiązujących przez prawie pięć lat antydumpingowych ceł na ogniwa i panele słoneczne z Chin. Restrykcje były w ostatnim czasie zmniejszane w ślad za redukcją kosztów w branży. 

"Po rozważeniu potrzeb zarówno producentów, jak i tych, którzy wykorzystują lub importują panele słoneczne, Komisja zadecydowała, że wygaśnięcie środków leży w najlepszym interesie UE jako całości. W decyzji tej uwzględniono również nowe unijne cele w zakresie energii odnawialnej" - podkreślono w komunikacie KE.

Konflikt w sprawie dumpingowych cen chińskich paneli słonecznych był najpoważniejszym sporem handlowym między Chinami a UE. W 2013 r. państwa unijne wprowadziły cła antydumpingowe na panele słoneczne z Chin pochodzące od producentów, którzy nie przystąpili do ugody z UE w tej sprawie.

Europejscy producenci zarzucali Chińczykom, że sprzedają panele poniżej kosztów, by zdominować rynek. Dlatego jeszcze w 2012 roku KE wszczęła postępowanie antydumpingowe przeciwko Chinom. W grudniu 2013 r. UE wydała rozporządzenie nakładające cło antydumpingowe na przywóz modułów fotowoltaicznych z krzemu krystalicznego i głównych komponentów (tj. ogniw) pochodzących z Chin. Pekin zaskarżył tę decyzję do Trybunału Sprawiedliwości UE, jednak unijny sąd stwierdził, że jest ona ważna.

Chiny są największym na świecie producentem paneli słonecznych - generujących prąd elektryczny ogniw fotowoltaicznych. Na ten kraj przypada około 65 proc. światowej produkcji paneli, a UE jest głównym rynkiem eksportowym Chin, jeśli chodzi o ten produkt; przed wprowadzeniem ceł antydumpingowych trafiało do niej ok. 80 proc. chińskiego eksportu paneli.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) Chiny mają największe światowe zatrudnienie w energetyce, które wynosi ponad 3 mln osób.

ML/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
radek
czwartek, 6 września 2018, 14:04

polecam wszystkim niezdecydowanym panele. tanio, ekologicznie, teraz ceny jeszcze pójdą w dół. montowałem ze stilo energy i oni we wszystkim na pewno pomogą

Fred
wtorek, 4 września 2018, 16:42

a od kiedy cła antydumpingowe przestają obowiązywać?

Kiks
poniedziałek, 3 września 2018, 17:43

Może to i największy na swiecie producent paneli, ale jednocześnie największy złodziej patentów, technologii. Oni mają wpisane w kulturę kłamstwo. Ba, nie znają takiego pojęcia.

Tweets Energetyka24