Znamy treść umowy Polska - USA w sprawie atomu

3 marca 2021, 08:52
cooling-towers-4196924_1920
Fot. Pixabay

USA są „żywo zainteresowane” ułatwieniem wykorzystania amerykańskich instytucji do sfinansowania polskiego projektu jądrowego, a Polska będzie zachęcać inwestora do wyboru oferty USA - to niektóre zapisy umowy międzyrządowej ws. rozwoju energetyki jądrowej.

Podpisana w październiku 2020 r. umowa ws. „współpracy w celu rozwoju programu energetyki jądrowej wykorzystywanej do celów cywilnych oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Rzeczpospolitej Polskiej” została opublikowana na stronach polskiego MSZ.

Reklama
Reklama

USA wyrażają w niej „żywe zainteresowanie” ułatwieniem wykorzystania EXIM Banku (agencja kredytów eksportowych USA) i dostępnych amerykańskich instytucji finansowych do wspierania całościowego finansowania PPEJ.

Dalej, strony umowy uznają, że „amerykańska specjalistyczna wiedza” oferowana w ramach umowy będzie „najbardziej skuteczna”, jeśli głównym dostawcą technologii reaktorów jądrowych i głównym wykonawcą EPC będą podmioty ze Stanów Zjednoczonych. 

Znalazł się tam też zapis, że Polska dąży do uzyskania zgody KE, by finansowanie projektu oraz wybór dostawcy technologii i głównego wykonawcy nie musiały przebiegać „w otwartej procedurze rynkowej”. „Projekt” jest zdefiniowany jako etap programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), składający się z określonej liczby reaktorów w tej samej lokalizacji. 

Umowa zakłada sporządzenie przez stronę amerykańską Raportu Koncepcyjno-Wykonawczego (CER) w ciągu 18 miesięcy od wejścia w życie umowy. CER ma zawierać m. in. potencjalne źródła i ustalenia dotyczące finansowania.

Wskazuje się, że uczestnicy PPEJ będą zabiegać o udział amerykańskich i europejskich instytucji prywatnych i publicznych w finansowaniu. CER ma zawierać również wytyczne dotyczące struktury projektu. Akceptacja CER jest niezbędnym krokiem do dalszej współpracy. 

W umowie wymieniana jest Spółka Celowa, która - zgodnie z tekstem - jest inwestorem. „Polska zachęca” do wyboru amerykańskiego projektu reaktora jądrowego oraz zaangażowania amerykańskich podmiotów.

W przyjętej przez rząd Polityce Energetycznej Polski do 2040 r. zakłada się, że w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków o mocy do 9 GW.

Zgodnie z PPEJ, Polska planuje budować nowoczesne, ale sprawdzone i duże reaktory typu PWR. 

Polski rząd oczekuje, że partner w programie jądrowym obejmie także 49 proc. udziałów w specjalnej spółce, dostarczy odpowiedniego finansowania i będzie uczestniczył nie tylko w budowie, ale i eksploatacji elektrowni jądrowych.

Za przygotowanie procesu inwestycyjnego odpowiada spółka PGE EJ1. Obecnie 70 proc. udziałów w PGE EJ1 ma PGE, a po 10 proc. Enea, KGHM i Tauron. Skarb Państwa i właściciele spółki PGE EJ1 podpisali list intencyjny dotyczący nabycia przez państwo 100 proc. udziałów w spółce do końca 2020 r.(PAP)

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Niuniu
czwartek, 4 marca 2021, 16:51

mc - Rosja zawiesiła projek EJ w Kaliningradzie. Tak więc nie musimy z Nim rywalizować. Lokalizacja w Bełchatowie może i rozsądna ale nie przejdzie z powodu bliskości licznych aglomeracji oraz sporej ilości innych elektrowni które zapewne za jakiś czas zostaną przerobione na gazowe. Zostaje Żarnowiec. Ale proponuję poczekać na oficjalne ogłoszenie szczegółów inwestycji w tym jej finansowania. Wstępnie mówi się o 40 mld dolarów rozłożonych na 20 lat. Połowę dadzą amerykanie za 49% ej połowę da Polska (pożyczy) za 51% akcji. Takie jest założenie. Trzeba tylko plany zamienić na rzeczywistość. Poczekamy, zobaczymy - oby nie za długo.

PiotrEl
środa, 3 marca 2021, 21:58

Tłumacząc na polski "finansowanie" oznacza kredytowanie. Przez przetargu oznacza po cenie ustalonej przy stoliku. Mam nadzieję, że przy dobrej whisky w szklance i kubańskim cygarze.

mc.
środa, 3 marca 2021, 13:31

No i w takim razie dwie lokalizacje: najpierw Żarnowiec (Jezioro Żarnowieckie) współpracujące z elektrownią szczytowo-pompową i Bełchatów. Bełchatów to jednocześnie likwidacja najgorszej elektrowni w Europie (węgiel brunatny) i wykorzystanie wyrobisk do tworzenia dwóch jezior zabezpieczających wodę dla EA. P.S. Szybkie uruchomienie elektrowni w Żarnowcu spowoduje że Rosjanie nie znajdą nabywców na prąd z planowanej elektrowni w okręgu kaliningradzkim.

slow-o
poniedziałek, 8 marca 2021, 17:16

Największym trucicielem węglowym są Niemcy. Można poszukać i poczytać.

klawiatura
środa, 3 marca 2021, 10:38

(...) wybór dostawcy technologii i głównego wykonawcy nie musiały przebiegać „w otwartej procedurze rynkowej”. Rozumiem, że wygrany już jest.

Valdore
środa, 3 marca 2021, 22:51

Nawet jakby był to na pewno nie Rosja, min w stylu Czernobyla nie tzreba Polsce

czytelnik D24
środa, 3 marca 2021, 17:57

A czy rozumiesz też że to jest warunek finansowania programu?

Tweets Energetyka24