Reklama

Ropa

Włochy: Największy spadek zapotrzebowania na energię od drugiej wojny światowej

Fot. Pedro Szekely / Flickr
Fot. Pedro Szekely / Flickr

W ubiegłym roku popyt na energię we Włoszech spadał w najszybszym tempie od czasów drugiej wojny światowej - informuje agencja Reutera.

ENEA, tj. Włoska Narodowa Agencja Nowych Technologii, Energetyki i Zrównoważonego Rozwoju Gospodarczego, przeprowadziła badanie dotyczące popytu na energię w roku 2020. Wynika z niego, że średnie zapotrzebowanie spadło o 10%, co było spowodowane głównie 60% redukcją zużycia ropy naftowej. Winna jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się.

„Spadek zapotrzebowania na energię jest największy od lat 1943-44, kiedy Włochy były w środku drugiej wojny światowej” - powiedział Francesco Gracceva, analityk ENEA, cytowany przez Reutersa. Dodał, że w czasie kryzysu finansowego w 2009 r. obniżka wyniosła „zaledwie” 5,7%.

Reklama
Reklama

Z danych ENEA wynika, że w raportowanym okresie Włochy zmniejszyły swoją emisję dwutlenku węgla o 12%, oznacza to, że były one aż 40% niższe od poziomów notowanych w 2005 r. Wzrósł równocześnie import technologii niskoemisyjnych, zwłaszcza związanych z samochodami elektrycznymi i hybrydowymi.

Reuters zauważą, że gwałtowny spadek popytu na ropę spowodował, iż udział paliw kopalnych we włoskim miksie energetycznym był w ubiegłym roku najniższy od roku 1961.

Reklama

Komentarze

    Reklama