W Glasgow trwa młodzieżowy marsz klimatyczny, na jego czele Greta Thunberg

5 listopada 2021, 14:57
51513946473_108faa89cb_k
Fot. Stefan Müller (climate stuff) / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Ok. 10 tys. młodych ludzi uczestniczy w marszu ulicami Glasgow, domagając się konkretnych działań w kwestii zapobiegania zmianom klimatu. Na jego czele idzie szwedzka aktywistka Greta Thunberg, inicjatorka szkolnych strajków klimatycznych.

Piątek jest na odbywającej się w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 dniem młodzieży i organizacji pozarządowych, ale marsz klimatyczny odbywa się niezależnie od tego wydarzenia. Jego uczestnicy i młodzi aktywiści klimatyczni twierdzą, że ich głos wcale nie jest brany pod uwagę, czego dowodem jest choćby to, że Thunberg nie została zaproszona na konferencję i do Glasgow przyjechała jako osoba prywatna.

Reklama
Reklama

Sama Thunberg zresztą już kilka razy od czasu przyjazdu do Glasgow w poprzedni weekend bardzo ostro skrytykowała COP26 i mimo że konferencja jest dopiero w połowie już nazwała ją porażką. Zapytana w czwartek, co byłoby sukcesem konferencji, odparła: "Sukcesem byłoby, gdyby ludzie zdali sobie sprawę, jaką porażką jest ten COP". Twierdziła też, że trwająca w Glasgow konferencja jest najbardziej wykluczającą w historii, że zawarte tam uzgodnienia służą jedynie wybielaniu - a raczej PR-owemu zazielenianiu - szkodliwej dla środowiska działalności firm finansowych i energetycznych, a całe obrady określiła - nie po raz pierwszy, używając tego zwrotu - jako jedno wielkie "bla, bla, bla".

Wczesnym popołudniem Thunberg ma przemawiać na George Square w Glasgow, gdzie marsz się zakończy, a towarzyszyć jej będzie na scenie 24-letnia aktywistka klimatyczna z Ugandy Vanessa Nakate. Piątkowy marsz jest jednak tylko preludium do sobotniego, gdy ulicami Glasgow ma przejść kilkadziesiąt tysięcy osób. Równolegle marsze klimatyczne odbędą się w Londynie i innych brytyjskich miastach.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
DDR
piątek, 5 listopada 2021, 17:53

To policji brakuje pałek gazu i gumowych kul ?!

kmdr
piątek, 5 listopada 2021, 17:16

Co mnie obchodzi niepełnosprawna dziewczynka ze Szwecji. To problem tamtejszej służby zdrowia nie Nasz. Ludzie ogarnijcie się. Jeden wulkan dostarcza więcej gazów cieplarnianych w tydzień niż ludność Europy w 10 lat. Nie będzie mnie jakaś Grecia uczyć ekologii. Lata samolotami w miesiąc zatruwa środowisko bardziej niż ja w 40 lat. Normalny cykl słoneczny, precesja, no ale da się na tym globalnym ocipieniu zarobić. Ciekawe co powiedzą jak za 10 lat cykl się zmieni i będzie mała epoka lodowcowa. Śniegu po 2 mety i mróz -35st. Zapytajcie się starszych jakie zimy były w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych, a to wróci.

Marian
wtorek, 9 listopada 2021, 23:58

"Jeden wulkan dostarcza więcej gazów cieplarnianych w tydzień niż ludność Europy w 10 lat" Ludzie mają nie wiedzę a poglądy. Co widać powyżej

AB
piątek, 5 listopada 2021, 16:31

Za parę lat, jak przyjdzie właśnie im płacić rachunki za dekarbonizację, młodzi się zorientują, że zostali zrobieni w trąbę. A wtedy, jak kiedyś mawiano, zrobi się huczek... .

Tweets Energetyka24