Reklama

Gaz

Góry złota Gazpromu - spółka zarabia krocie na eksporcie "błękitnego paliwa"

Fot. www.gazprom.com
Fot. www.gazprom.com

W okresie styczeń - sierpień 2021 dochody Gazpromu z tytułu eksportu gazu były dwa razy wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - wynika z danych Federalnej Służby Celnej.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku Gazprom zarobił na eksporcie gazu rurociągowego 28,4 mld dolarów. W tym okresie za granicę wysłano 140,6 mld m3 surowca, czyli o 11,7% więcej niż w ubiegłym roku.

Reklama
Reklama

Tylko w sierpniu spółka zarobiła na eksporcie 4,74 mld dol., czyli o 36,3% więcej niż w lipcu i prawie trzy razy więcej niż rok temu. Zwiększeniu uległ również wolumen wysłanego za granicę paliwa - do 16,8 mld m3 (+18%). Średnia cena ukształtowała się na poziomie 284,4 dol. / 1000 m3, czyli 15,2% niż w lipcu. Warto wspomnieć, że rok temu wyniosła ona 92,65 dol.

Kiedy przyjrzymy się danym z poprzednich miesięcy, to zauważymy, że średnia cena rosyjskiego gazu systematycznie wzrasta. W maju było to 199,7 dol., w czerwcu - 226,5 dol., zaś w lipcu 245,1 dol. To znacznie powyżej progu rentowności, który rosyjscy eksperci szacują na 90-100 dol.

Reklama

Komentarze (7)

  1. Jan

    Na szczęście budujemy łącznik że Słowacją. Kupimy gaz od Węgier.

  2. entuzjasta

    To Putin zwiększył dostawy jak mówi artykuł, czy też je zmniejszył, jak mówią ważni polscy politycy? Komu wierzyć? Pytanie raczej retoryczne.

  3. Niuniu

    Ja myślę, że za bardzo interesujemy się zyskami i stratami ruskich firm i ruskiego państwa. A przecież żyjemy w Polsce i Ue i to od zysków i strat oraz kondycji ekonomicznej tudzież poziomu bezsensownych wydatków zależy Nasz los. Może def24 pokusi się i zrobi podsumowanie ile Polska wydała w 3-ch pierwszych kwartałach na zakupy gazu? Nie tylko za ten kupowany w Rosji. Ile wydaliśmy w tym roku na "bezpieczeństwo gazowe" i9 co z tego realnie mamy? Za ile kupiliśmy koncesji na morzu północnym i za ile lat te inwestycje się zwrócą? Za ile będą na wiosnę nawozy azotowe z Polakich Azotów jeśli ceny gazu dla przemysłu będą nadal rosły? Jak to się przełoży na koszty produkcji rolniczej w Polsce? a może napiszcie za ile kupiliśmy w tym roku ruskiego węgla i ropy? I co z kontraktem na jej dostawy dla Orlenu? Co w sumie mnie interesuje biznes Gazpromu?

    1. a

      Co do nawozów to będziemy je sprowadzać z Rosji przepraszam, nie z Rosji ale z Estonii oni bardzo mocno rozwinęli przemysł azotowy, a już były takie przypadki.

    2. Szept

      Bo widzisz w niedemokratyczno-reżimowej Rosji wszystko jest jawne, w tym dane gospodarcze i dane przedsiębiorstw więc jest o czym pisać. W demokratyczno-wolnościowej Polsce wszystko jest utajnione co by obywatele się nie denerwowali że ich władza i media okłamują, więc nie ma o czym pisać. Paradoks czyż nie????

    3. Tylko z skąd Estonia weźmie potrzebny gaz do produkcji tych nawozów ?

  4. Nie głosowałem za taką unią

    Wiem, że to nierealne, ale za NS 2 eurokraci z komisji europejskiej, niemiecki rząd, szef rady europy donald itd powinni karnie odpowiedzieć za tą sytuację gazową.

    1. Jacek

      Dlaczego ktoś ma odpowiadać skoro jest inwestycją prywatna do której UE nie dołożyła nawet centa! A ceny gazu przy wydatnej pomocy Polski sama sobie zafundowała, odchodząc od indeksacji od cen ropy i przechodząc na indeksację od cen spotowych . I tym samym co było celem zamiast ukarać Gazprom mniejszymi dochodami wpływami stało się odwrotnie , Gazprom i nie tylko on bo cała branża gazowa zarabia niewyobrażalne pieniądze na sprzedaży gazu !

  5. Z dala od Polski.

    Jak rozumiem nie można znaleść bardziej reprezentytatywnego do porównania okresu niż sam środek Epidemii Covid i rekordowo niskich cen?

    1. Racja

      Racja, o ile dobrze pamiętam to był bardzo słaby okres dla gazpromu

    2. a

      Nie słaby normalny, a propo Polska już zapłaciła za NS2 upierając się przy cenach spotowych, a im dłużej NS 2 jest nie oddawany tym lepiej dla GAZPROMU bo nawet jak cena spadnie nawet o połowę to i tak będzie to bardzo dużo.

  6. miśColargol

    a może by tak zajrzeć do portfeli Norwegów ?, a nie tylko wytykać Ruskim. tamci to dopiero trzepią kasę

  7. Naiwny

    A teraz zarobi jeszcze więcej. Mołdawi skończył się długoterminowy kontrakt na dostawy gazu z Rosji a nowego od kilku lat nie są w stanie podpisać - wynegocjować. No to podisali kontrakt na dostawy w październiku zostawiając sobie czas na negocjacje tego nowego kontraktu (na 3 lata). W tym krótkoterminowym Gazprom sprzedaje im gaz po prawie 800 dolarów za 1000m3. A i tak Mołdawia płacze, że dostaje go za mało. Właśnie zwrócili się do UE aby im trochę gazu sprzedała. Prawdopodobnie dochody Gazpromu w 4 kwartale tego roku będą większe niż cały przychód z poprzednich 3-ch kwartałów. Zarabiają bez uruchomienia NS2. Paradoksalnie jeśli NS2 ruszy to ich zarobki się zmniejszą.

Reklama