Grecja i Bułgaria podpisały umowę na budowę terminalu LNG

24 sierpnia 2020, 15:18
LNG
Fot. Quatar Petroleum

W Atenach w poniedziałek odbyła się uroczystość podpisania umowy o udziale bułgarskiej firmy Bulgartransgaz w projekcie terminalu skroplonego gazu ziemnego w Aleksandroupolis. W uroczystości wzięli udział premierzy Grecji Kyriakos Mitsotakis i Bułgarii Bojko Borisow.

"Ta wielka inwestycja została rozpoczęta, a jej ostatecznym celem jest przekształcenie naszego najbardziej wysuniętego na wschód portu w Europie w globalne centrum energetyczne" - powiedział Mitsotakis podczas ceremonii.

"Koszt projektu to 383 mln euro" - dodał.

"Korzyści mają również charakter geopolityczny: nowa oś zapewnia zróżnicowanie tras gazowych nie tylko dla Bułgarii, ale także dla Europy Środkowej, która nie będzie już miała jednego źródła energii" - powiedział grecki premier.

KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Wieczysław
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 21:16

I tak gaz z rury jest tańszy i lepszy bo nadaje się dla przemysłu. USA wciska na sile LNG zeby ratować upadającą imperialistyczno burżułazyjną gospodarkę wyzysku własnych obywateli i świata. Na swiecie prym wiedzie Rosja ze swoja silna gospodarką produktów (nie wydmuszek jak fejsbuk), Chiny maja szanse stać sie jej pełnoprawnym partnerem (zyskają rosyjskie technologie). Widać jak na dłoni ze o partnerstwo zabiegają Niemcy -sfinansowali NS2 za co rozlecialł sie sojusz z USA. Kto teraz powie że Pan Prezydent Putin to nie wytrawny szachista?

Wania
wtorek, 25 sierpnia 2020, 12:37

Jaka trafna ocena. Gaz z rury jest tańszy i lepszy niż lng... To jest to inny gaz? Ciekawe jaka jest różnica. Rosja właśnie wysłała pierwszy ładunek lng drogą północną i buduje instalacje do wysyłki gazu lng. Czyżby Putin chciał utopić wasze ruble... W Polsce gaz lng jest tańszy od rosyjskiego z rury. Więc twoje rewelacje nijak mają się do rzeczywistości. Silna gospodarka rosyjskich produktów jest jeszcze zabawniejsza... Jakie to niby produkty znasz nie mieszkając w Rosji. Jakaś marka? Motoryzacja, może lotnictwo cywilne, może maszyny, może przemysł spożywczy? Bo ja nic nie kojarzę. Pan Putin to wytrawny szachista. Rura do Chin stoi pusta, do Turcji stoi pusta, NS2 stoi puste bo nie oddane do eksploatacji. No brawo za te super inwestycje. W końcu Rosja to bogaty kraj i może sobie na takie inwestycje pozwolić. Jak widzisz kraje w ślad za Polską intensywnie budują gazoportu, żeby jak piszesz mieć drożej. Choć przykład Polski wskazuje, że dzięki gszoportowi gaz będziemy mieli tańszy. Nieważne od kogo. To dzięki wytrawnemu szachiscie Putinowi i jego polityce winowania cen gazu w kosmos.

ciekawy
wtorek, 25 sierpnia 2020, 11:53

Dowiemy się wreszcie dlaczego lng nie nadaje się do przemyslu? I jak można rozróżnic gaz z rury od gazu lng po regazyfikacji?

wtorek, 25 sierpnia 2020, 11:50

Katar też wciska na siłę gaz do Polski?

mzs
wtorek, 25 sierpnia 2020, 09:32

Ironia wylewa się tonami. Gratuluję poczucia humoru.

Onuca 4
wtorek, 25 sierpnia 2020, 00:37

Wrócił idol nastolatek i tłumów! Jedyny nie powtarzalny ! Bohater ostatniej akcji. Piewca potęgi i dobrobytu wschodniego bantustanu. Niezniszczalny niczym gwiazda kina akcji Chuck Norris! Napisz coś jeszcze będzie dalej śmiesznie i wesoło!

Buczacza
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 19:26

Kolejny dobry news. I zarazem kamyczek do ogródka putina. Jak to się mówi " nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka".

mzs
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 18:04

No ale jak to ? W komentarzach tysiące razy było napisane że gaz dostarczany statkami jest o wiele droższy niż rurą, szczególnie poprowadzoną z Rosji. A dodatkowo jeżeli ten gaz będzie z USA, to będzie najdroższy na świecie.

Wkurzony
wtorek, 25 sierpnia 2020, 11:51

Nie, no, jeśli lng będzie z Rosji - jak już zostanie liderem w branży - to będzid tańszy :)

Tweets Energetyka24