Sytuacja na rynkach paliw zacieśnia się coraz bardziej

15 września 2021, 09:40
ropa baryłka
Fot. Flickr
Energetyka24
Energetyka24

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zwyżkują już 4. sesję z rzędu - sytuacja na rynkach paliw coraz bardziej się zacieśnia, a zapasy surowca spadają - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 70,90 USD, wyżej o 0,62 proc.

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 74,06 USD za baryłkę, więcej o 0,63 proc.

W USA maleją zapasy ropy, benzyny i paliw destylowanych. Jak wynika z najnowszego raportu branżowego Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) zapasy ropy spadły w ub. tygodniu o 5,44 mln baryłek. Zapasy benzyny spadły zaś o 2,76 mln baryłek, a paliw destylowanych - zmniejszyły się o 2,89 mln baryłek.

Tymczasem w Azji traderzy oceniają plany sprzedaży ropy z chińskich strategicznych rezerw, w ramach szerokiej kampanii władz w Pekinie mającej na celu utrzymanie cen surowców w ryzach.

Chińska Narodowa Administracja Żywności i Rezerw Strategicznych poinformowała, że pierwsza aukcja ropy z rezerw odbędzie się 24 września i wyniesie 7,38 mln baryłek.

Analitycy wskazują, że chociaż jest to mniej niż kraj ten importuje w ciągu jednego dnia, to po tej planowanej sprzedaży mogą pojawić się kolejne oferty ropy z rezerw strategicznych Chin.

Tymczasem zagrożone są dostawy ropy z Libii, gdzie z powodu protestów doszło do zamknięcia kluczowego dla eksportu ropy terminala naftowego Es Sider. Terminal ten działał zaledwie kilka dni, bo był unieruchomiony w czasie poprzednich demonstracji. W ub. tygodniu operacje eksportowe w Libii wtrzymano również w terminalu Ras lanuf.

reklama
reklama

Na rynek bardzo powoli powraca ropa z Zatoki Meksykańskiej, gdzie ponad 2 tygodnie temu przeszedł huragan Ida.

Z powodu huraganu dziennie straty w produkcji ropy wynosiły 1,5 mln baryłek, a prawie 3/4 dostaw z regionu nie została jeszcze "uruchomiona".

"Zakłócenia w dostawach ropy będą ciągnąć ceny surowca do góry" - ocenia Daniel Hynes, starszy strateg ds. surowców w Australia & New Zealand Banking Group.

"Podczas gdy Chiny mogą uwalniać dalej swoje zapasy ropy, to globalne rezerwy surowca spadają" - dodaje.

"Poza zakłóceniami dostaw ropy z Zatoki Meksykańskiej, jest też ryzyko dalszych perturbacji z dostawami ropy z Libii" - wskazuje.

Na całym świecie przechowywano na lądzie do 5 września ok. 2,97 mld baryłek ropy - to najmniej od stycznia 2020 r.

Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX była wyceniana po 70,46 USD/b, a Brent na ICE - po 73,60 USD.

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
środa, 15 września 2021, 14:45

Co do sytuacji z cenami ropy na światowych rynkach to warto zauważyć, że Polska się do takiej sytuacji istotnie przyczyniła. Po przez Nasze bezkopromisowe popieranie polityki sankcji USA. To właśnie te sankcję praktycznie pozbawiły międzynarodowe rynki kilku milionów baryłek ropy dziennie co przekłada się na jej obecny niedobór. Sancję amerykańskie praktycznie wyłączyły eksport ropy przez Wenezuelą i Iran. A Polska bardzo aktywnie wsparła USA w tych działaniach. Do obalenia Kadafiego i wojny domowej w Libii też się przyłożyliśmy. Irak to też Nasza robota. Jak wiadomo oficjalnych celów Naszych działań (i amerykańskich) czyli dobrobytu i demokracji dla Tubylców nie udało się osiągnąć. Za to mamy takie ceny ropy jakie mamy. Podziękujmy polskim politykom i "polskiej racji stanu". Amerykanom nie ma co dziękować - im dziękują producenci i eksporterzy ropy na całym świecie na czele z Rosją i Putinem.

Niuniu
środa, 15 września 2021, 14:29

Aby było weselej warto wspomnieć, że ceny gazu w Europie dziś przekroczyły 950 dolarów za 1000 m3 w kontraktach terminowych (dane ICE Futures). Ceny w dostawach z Rosji wg kontraktów długoterminowych dla Niemiec i Polski wynoszą obecnie trochę powyżej 220 dolarów za 1000m3 gazu. Na szczęście Nasz polski kontrakt z Rosją wygasa i już za kilka miesięcy będziemy mogli kupować gaz w kontraktach terminowych. Oczywiście wtedy jego cena może być inna - np. lepsza dla sprzedawcy.

Tweets Energetyka24