Reklama

Atom

Polscy aktywiści bronią niemieckiego atomu [FOTORELACJA]

Fot. FOTA4Climate
Fot. FOTA4Climate

„Ratuj klimat, wspieraj atom” - takie hasła przywieźli do Niemiec polscy aktywiści z FOTA4Climate, którzy protestowali w sobotę przeciwko zamykaniu niemieckich elektrowni jądrowych.

W sobotę 24 lipca polscy aktywiści FOTA4Climate protestowali pod niemiecką elektrownią jądrową Grohnde w miejscowości Hamelin przeciwko wygaszaniu atomu w RFN. Demonstracja ta była kolejnym protestem tej organizacji wymierzonym w decyzję rządu federalnego w Berlinie, który zamierza wygasić wszystkie swoje elektrownie jądrowe do 2022 roku.

image

 Protest w miejscowości Hamelin/fot. FOTA4CLimate

„Jesteśmy zaniepokojeni kryzysem klimatycznym. Przyjechaliśmy tu, by pomóc naszym niemieckim przyjaciołom protestować i mówić o problemach, w których tkwimy razem. Możecie zapytać, dlaczego przyjechaliśmy do Niemiec, skoro jesteśmy z Polski, z kraju, który wciąż ma bardzo dużo mocy w węglu i własne problemy. Tak, owszem, mamy je. Ale kryzys klimatyczny jest wspólny, budżet węglowy jest wspólny” - mówił Adam Błażowski podczas demonstracji.

„Niemcy zamykają elektrownię jądrową, które są niskoemisyjne, są przyjazne klimatowi. Grohnde jest jedną z najbardziej niezwykłych (…). Ludzie, którzy tam pracują to klimatyczni bohaterowie (…)” - dodał.

image

  Protest w miejscowości Hamelin/fot. FOTA4CLimate

„Sześć elektrowni jądrowych w Niemczech produkuje 60 TWh czystej energii rocznie. To wystarczy, by zdekarbonizować cały polski przemysł, wszystkie fabryki. I całość tych zeroemisyjnych mocy zniknie w ciągu następnych kilkunastu miesięcy” - wskazywał Błażowski.

Według decyzji niemieckiego rządu z 2011 roku wszystkie pracujące w Niemczech elektrownie jądrowe mają zostać zamknięte do 2022 roku. Tymczasem, jak wynika z danych portalu Clean Energy Wire, w 2020 roku w Niemczech energetyka jądrowa, która dysponuje mocami zainstalowanymi w wysokości 8,1 GW wygenerowała 64,3 TWh. To więcej niż park elektrowni słonecznych liczący sobie 53,1 GW - fotowoltaika wytworzyła 50,4 TWh. Atom dał więcej energii niż wiatraki na morzu (27,5 TWh), biomasa (44,1 TWh) oraz hydroenergetyka (18,5 TWh). W sektorze źródeł odnawialnych lepsze wyniki miały tylko wiatraki na lądzie - 105,3 TWh. Żeby było to możliwe, sektor wiatrakowy musiał mieć moce w wysokości 54,5 GW, a więc prawie siedem razy większe niż atom.

Równolegle do protestu w Niemczech odbył się protest pod ambasadą Niemiec w Warszawie.

image

 Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama