Dania: zredukujemy emisje CO2 o 70% w ciągu dekady zachowując państwo opiekuńcze

29 września 2020, 16:45
emisje elektrownia dym komin pexels
Fot. Pexels

Dania poinformowała we wtorek, że może osiągnąć swój cel klimatyczny na 2030 r. polegający na redukcji emisji o 70%, jednym z najbardziej ambitnych na świecie, bez uszczerbku dla jej hojnych świadczeń socjalnych.

W ubiegłym roku partie ponad podziałami przyjęły ustawę zobowiązującą Danię do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 70% w porównaniu z poziomem z 1990 r., czyli o około 20 milionów ton ekwiwalentu CO2 w ciągu 10 lat - przypomina Reuters.

W opublikowanym we wtorek planie klimatycznym rząd oszacował, że roczny koszt przejścia na bardziej ekologiczne technologie wzrośnie do 16-24 miliardów koron duńskich (2,5-3,7 miliarda dolarów) do 2030 roku - czyli 0,7%-1,0% produktu krajowego brutto.

„Nasze ambitne cele klimatyczne nie są pozbawione kosztów, ale przy rozsądnym podejściu rachunek może być mniejszy i zarządzany, abyśmy mogli sobie pozwolić zarówno na ochronę klimat, jak i na państwo opiekuńcze” - powiedział w oświadczeniu minister klimatu Dan Joergensen.

Rząd powiedział, że inicjatywy podjęte w zeszłym roku pozwolą na zmniejszenie emisji CO2 o około 5 milionów ton.

Stwierdzono, że kolejne 9-16,5 miliona ton można by zmniejszyć dzięki zastosowaniu nowych technologii, takich jak składowanie dwutlenku węgla, czy technologie wodorowe. 

Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24