Rząd nie zamknie kopalni Turów

20 września 2021, 17:11
muller
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera

"Polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów. Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego" - czytamy w komunikacie rzecznika rządu Piotra Müllera.

Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie.

Rzecznik rządu w komunikacie zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni KWB Turów.

"Od początku stoimy na stanowisku, że wstrzymanie prac kopalni w Turowie zagrozi stabilności polskiego systemu elektroenergetycznego. Miałoby to negatywne skutki dla bezpieczeństwa energetycznego dla milionów Polaków oraz w szerszym zakresie - dla całej Unii Europejskiej. Jej zamknięcie oznaczałoby też ogromne problemy dla życia " - stwierdził.

Zapewnił ponadto, że polski rząd dąży do polubownego zakończenia sporu z Republiką Czeską i respektuje interesy lokalnej społeczności. Jak stwierdził Müller, dzisiejsze postanowienie stoi w kontrze do polubownego załatwienia sprawy.

Zwrócił ponadto uwagę, że żadne decyzje Trybunału Sprawiedliwości UE nie mogą naruszać obszarów związanych z podstawowym bezpieczeństwem krajów członkowskich. Bezpieczeństwo energetyczne - dodał - należy właśnie do tego obszaru.

"Elektrownia Turów odpowiada za nawet 7 proc. krajowej produkcji energii. Jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego dla milionów osób. Dostarcza energię elektryczną do szpitali, szkół, gospodarstw domowych, czy przedsiębiorstw. Od jej stabilnego działania zależy możliwość funkcjonowania polskich domów, szkół, szpitali i przedsiębiorstw. Jej stabilne działanie ma wpływ na bezpieczeństwo, zdrowie i życie milionów rodzin oraz obywateli Polski. Elektrownia w Turowie dostarcza też ciepło dla miasta i gminy Bogatynia, gdzie brak jest alternatywnych źródeł ogrzewania" - oświadczył.

Müller stwierdził też, że "kara finansowa, o której mówi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym". "Podważa trwający proces polubownego załatwienia sprawy" - dodał.

"Polska dokłada wszelkiej staranności w celu znalezienia polubownego rozwiązania sporu z Czechami wokół działalności KWB Turów. Najlepszym na to dowodem są trwające rozmowy ze stroną czeską mające na celu uzgodnienie w formie umowy międzynarodowej kompleksowych ram oceny i monitorowania wpływu działalności kopalni w regionie" - wskazał Müller dodając, że rozmowy odbywały się również w poniedziałek.

PAP - mini

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Niuniu
wtorek, 21 września 2021, 00:54

czex - po co Ci referendum. Są wiarygodne badania. 80% polaków jest szczęśliwych w Unii i dumnych z Naszego członkowstwa. Po prostu spakuj walizę i wyjedź na Białoruś lub do Kijowa czy Moskwy. Bez referendum a w ramach bonusu od razu będziesz miał to za czym tak tęsknisz. Szerokiej drogi.

czex
poniedziałek, 20 września 2021, 23:51

Pełne wsparcie obywateli. Unia Europejska bokiem nam wyszła. Nie za taką Unią głosowałem w referendum. Zostałem oszukany, domagam się referendum.

7plmb
poniedziałek, 20 września 2021, 19:58

Robić swoje i nie przejmować się ujadaniem..Oczywiście nic nie płacić !!

Jarek
poniedziałek, 20 września 2021, 23:00

szanowna siódma plombo - nie musimy płacić. Sami ściągną z transferów finansowych przeznaczonych dla Polski. Po prostu dostaniemy mniej. Jeśli w ogóle coś dostaniemy. A tak zupełnie na marginesie - giganci negocjacji z Matouszkiem i Siusinem się za to wzięli....no to mamy....:-)

7plmb
wtorek, 21 września 2021, 00:29

Tak możemy się bawić w nieskończoność.. A my na to mniej wpłacimy składki itp.. Ci jak to powiadasz giganci mają wiele wad ale od tamtych gigantów są o 100 procent lepsi..

MJ
poniedziałek, 20 września 2021, 22:19

Popieram

Tweets Energetyka24