Reklama

Ropa

Chiny: niezależna rafineria mogła uniknąć zapłacenia 2 mld dolarów podatku

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Niezależna chińska rafineria mogła uniknąć zapłacenia około 2 mld dolarów podatków, fałszując rodzaj sprzedawanych paliw - podała agencja Bloomberg, powołując się na raport w chińskim dzienniku należącym do państwowej agencji informacyjnej People’s Daily.

Niezależna chińska rafineria mogła uniknąć zapłacenia około 2 mld dolarów podatków, fałszując rodzaj sprzedawanych paliw - podała agencja Bloomberg, powołując się na raport w chińskim dzienniku należącym do państwowej agencji informacyjnej People's Daily.

Firma, Hengli Petrochemical Co., według raportu, sprzedawała benzynę i olej napędowy pod fałszywymi nazwami, jako paliwa, które mają niższe obciążenia podatkowe, co pozwoliło jej zaoszczędzić około 13 mld juanów, czyli około 2 mld dolarów. 

Jeśli raport okaże się prawdziwy, może to spowodować dalsze rządowe obostrzenia wobec niezależnych rafinerii, po tym jak podjęto działania mające na celu ograniczenie produkcji paliw. Powodem tego był fakt, że produkcja, zwłaszcza w niezależnych rafineriach, rosła szybciej niż popyt na paliwa, co doprowadziło do powstania bańki paliwowej i podważyło marże rafinerii.

Aby zmniejszyć ten deficyt, Pekin nakazał państwowym rafineriom zaprzestanie handlu kwotami importowymi ropy z niezależnymi rafineriami, a także zmniejszył kwoty importowe niezależnych rafinerii na drugą połowę roku do 35,24 mln ton, co oznacza spadek o 35 proc. 

Reklama
Reklama

Niezależne chińskie rafinerie były główną siłą napędową gwałtownie rosnącego importu ropy naftowej w ostatnich kilku latach, korzystając ze stosunkowo luźnego otoczenia regulacyjnego. To jednak wydaje się zmieniać, stały się ostatnio celem oskarżeń o uchylanie się od płacenia podatków i naruszanie prawa ochrony środowiska.

Niezależne rafinerie odpowiadają za jedną czwartą chińskich mocy rafineryjnych, które w zeszłym miesiącu osiągnęły nowy rekord wydajności na poziomie 14,8 mln bd. Według najnowszych danych chińskiego urzędu celnego było to jednak mniej niż średnia dzienna wydajność w pierwszej połowie roku, która wyniosła 15,13 mln bd.

W drugiej połowie roku wskaźniki te prawdopodobnie spadną, podobnie jak import, ze względu na rządowy zakaz sprzedaży, który w połączeniu z wyższymi cenami ropy naftowej obniżył popyt, jak podał Reuters na początku miesiąca.

Reklama

Komentarze

    Reklama